Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Uprostred galaxie Andromeda, známej tiež ako Messier 31, sa nachádza záhadný útvar. Ide o skupinu hviezd, ktorá má zvláštny tvar a vedci konečne vedia, čo za ním stojí. Podľa najnovšej štúdie za to môže „gravitačný kopanec“.

Na vine sú čierne diery

Ako informuje Sciencealert, podľa nových vedeckých zistení stojí za týmto excentrickým diskom uprostred galaxie Andromeda kolízia dvoch supermasívnych čiernych dier. Tie vytvorili galaktický ekvivalent spätného rázu, ako pri streľbe zo zbrane.

NASA/JPL–Caltech/Karl D. Gordon, University of Arizona

Podľa štúdie je takýto spätný ráz, nazvaný tiež „gravitačné kopnutie“, dostatočné silný na to, aby vychýlil disk s miliónmi hviezd. Takáto štruktúra sa tiež nazýva „excentrický nukleárny disk“ a nebyť práve gravitačného kopnutiu, uprostred tejto galaxie by sa nachádzala symetrická sféra hviezd.

Andromeda je, podobne ako aj Mliečna cesta, špirálová galaxia. Konkrétne sa jedná o špirálovú galaxiu s priečkou, ktorú má síce aj tá naša, avšak podľa doposiaľ získaných dát nie je tak jasná, ako pri našom galaktickom susedovi.

Následky obrovskej kolízie

„Keď sa galaxie spoja, ich supermasívne čierne diery sa začnú spájať a nakoniec z nich vznikne len jedna čierna diera. Chceli sme preto vedieť, aké sú následky tohto procesu,“ vyjadril sa astrofyzik Tatsuya Akiba.

Steven Burrows/JILA

Tím vedcov preto vykonal niekoľko simulácií zrážok obrovských čiernych dier, pričom ich výsledkom je sila, ktorá dokáže natiahnuť obežné dráhy hviezd v okolí centra galaxie – presne tak, ako je to v prípade galaxie Andromeda.

Pred spojením okolo seba čierne diery môžu extrémne rýchlo rotovať, čím, ako sme sa nedávno dozvedeli, vytvárajú vlny v samotnom časopriestore, známe ako gravitačné vlny. Po spojení je výsledná galaxia trhnutá ohromnou silou do jedného smeru, čo spôsobí potiahnutie aj okolitých hviezd.

Dokážu opustiť galaxiu

Niektoré z týchto vzniknutých čiernych dier sú dokonca odvrhnuté takou ohromnou silou, že svoju galaxiu úplne opustia a so sebou potiahnu aj hviezdy. Tie síce galaxiu neopustia, ich obežné dráhy však ostanú pozmenené.

NASA/MSFC/Meteoroid Environment Office/Bill Cooke

Cieľom zodpovedného vedeckého tímu je teraz simuláciu zväčšiť a miesto stoviek hviezd do nej zakomponovať milióny.

Svoju teóriu chcú tiež odskúšať na iných typoch galaxie, teda eliptických a nepravidelných. Vlastné záhady má pritom aj naša Mliečna cesta, v ktorej astronómovia len nedávno objavili neznámu štruktúru.

Samotná Andromeda patrí vďaka svojej malej vzdialenosti a veľkosti porovnateľnej s Mliečnou cestou medzi najlepšie preskúmané galaxie. Vieme napríklad, že vznikla zrážkou prastarých galaxií a približuje sa k nám rýchlosťou 110 km/s, pričom sa nakoniec s Mliečnou cestou zrazí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú