Vedci, ale aj obyčajní ľudia z celého sveta sa pýtajú, prečo sme na Zemi neregistrovali žiadne správy od vyspelých mimozemských civilizácií. Podľa jedného scenára je to preto, lebo sme nevedomými obyvateľmi jednej veľkej galaktickej zoo.

Naša domovská galaxia je plná hviezd a planét. Podľa aktuálnych odhadov sa v Mliečnej dráhe môže nachádzať až 400 miliárd hviezd a najmenej rovnaké množstvo planét. V skutočnosti by však planét malo byť pochopiteľne omnoho viac. Podľa rôznych výskumov by len naša galaxia mohla byť domovom 6 miliárd planét, ktoré obiehajú v obývateľnej zóne a svojou veľkosťou a podmienkami pripomínajú Zem.

Vzhľadom na uvedené, ale i fakt, že Mliečna dráha je skoro tak stará ako vesmír, zatiaľ čo Slnečná sústava má necelých 5 miliárd rokov a ľudia v nej existujú len zlomok času, je celkom logické sa domnievať, že ľudstvo nie je jediný a ani prvý inteligentný druh v Mliečnej dráhe, či dokonca pozorovateľnom vesmíre.

Ako sa aj nedávno pre portál FonTech.sk vyjadrili slovenskí a českí vedci, vo vesmíre s najväčšou pravdepodobnosťou nie sme sami a Zem tak nie je jediné teleso, na ktorom došlo k rozvoju života.

Ale ako už v 60. rokoch uviedol Carl Sagan, „Keby sme boli vo vesmíre sami, bolo by to neskutočné plytvanie miestom.“

Ak ale nie sme sami, kde sú všetky mimozemské civilizácie, prečo sa nám ich doposiaľ nepodarilo objaviť, prípadne prečo nás doposiaľ nekontaktovali?

„A teda, kde sú všetci?“
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú