Zem si pripísala ďalší dôležitý míľnik, ktorý je znamením zelenšej budúcnosti. Náklady na výrobu veternej energie sa znížili na historickú úroveň a je tak prijateľnejšia ako pre ekonomiku, tak aj pre životné prostredie. 

Informácie poskytol Bent Christensen, vedúci veternej energie v spoločnosti Siemens. Podľa neho aktuálne stojí každý jeden megawatt-hodín (MWh) okolo 100 €. Dosiahnutie tohto cieľa sa pritom očakávalo až o 3-4 roky. Tým pádom môžu byť veterné elektrárne postavené na mori aj bez štátnej dotácie, keďže výhodné sú aj bez akejkoľvek podpory. Veľký pokles nákladov na produkciu veternej energie nastal najmä v roku 2014, kedy klesla cena až o 27 %. Veterné elektrárne sú teda buď lacnejšie alebo cenovo podobné uhoľným, jadrovým a slnečným elektrárňam.


zdroj fotografie: WindEurope / Twitter

Nenechaj si ujsť
2,5 milióna voltov zachytených na fascinujúcich záberoch. Takéto niečo nevidíš každý deň

Navyše, do budúcnosti sa očakávajú ďalšie poklesy cien. Veterná energia by tak mohla stáť 75 €, respektíve 62 € za MWh. Veľa toho však závisí aj od turbín, káblov a technológie pre konverziu. Ak by to s vývojom tejto technológie išlo „ako po masle“, ďalšie veľké znižovanie nákladov môžeme očakávať okolo roku 2024-2025. Vo výrobe veternej energie sa darí najmä Dánsku, keďže tam stačí vietor na celodenný prísun energie. Aby sme boli presnejší, tak za 24 hodín je vyprodukovaných 214 000 kWh.

Podobnú situáciu momentálne zažíva aj solárna energia. Podľa nedávnej správy od webu Bloomeberg klesla jej cena za posledných päť rokov až o 58 %. V najbližších štyroch rokoch by sa pritom mohla jej cena vyrovnať uhoľným elektrárňam. Je veľmi nepravdepodobné, že pri rastúcej populácií a priemyslu sa bude využívanie energie znižovať. Práve naopak, toto očakávať nemôžeme a musíme rozmýšľať nad záchranou planéty pred znečistením a klimatickými zmenami. Správnou cestou je tak najmä veterná a solárna energia, ktorá ja čistejšia a zároveň zelenšia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom