Ford patrí medzi legendy automobilového priemyslu a do tohto segmentu automobilka priniesla už niekoľko prelomových riešení. Revolúciu v podobe elektromobility nastolila iná americká automobilka, no Ford na tento vlak úspešne naskočil a prednedávnom potvrdil príchod ďalších dôležitých elektromobilov, ktorými rozšíri tento segment, informoval portál Electrek.

Už aj americký gigant Ford naplno rozbehol vlastnú elektrickú ofenzívu v motoristickom svete, keď nedávno oficiálne predstavil elektrickú legendu Ford F150 Lightning. Elektrický pickup, ktorý príde na trh v budúcom roku, ponúka skutočne solídne parametre dojazdu, nabíjania a dokonca nezaostáva ani po stránke technológií. Všetky podstatné detaily sme zhrnuli v tomto článku.

Do elektrifikácie naleje milióny

Ford očakáva, že 40 % jeho globálne predaných vozidiel budú do roku 2030 tvoriť elektrické modely. Svoje výdavky na ich vývoj totiž zvyšuje o miliardy dolárov.

Ford

Firma v stredu počas prezentácie pre investorov uviedla, že do roku 2025 zvýši svoje výdavky na vývoj elektromobilov o približne 8 miliárd dolárov. Znamená to, že náklady automobilky na tento rozvoj celkovo stúpnu na sumu takmer 20 miliárd dolárov.

NEPREHLIADNI
Legenda amerických áut prichádza ako elektromobil – toto všetko prináša Ford F150 Lightning

Spoločnosť teraz generuje tok hotovosti, takže môže zväčšiť rozsah svojho podnikania vo výrobe elektrických a komerčných vozidiel, povedal generálny riaditeľ Fordu Jim Farley. Automobilka totiž predpokladá, že do roku 2023 dosiahne ziskovú maržu pred zdanením na úrovni 8 %.

Minulý týždeň Ford oznámil, že vytvára spoločný podnik, ktorý v Severnej Amerike vybuduje dva závody na výrobu batérií pre zhruba 600 000 elektrických vozidiel ročne. Túto kapacitu by továrne mali dosiahnuť do polovice tohto desaťročia.

Elektrifikácia populárnych modelov

Ako uvádza aj portál The Verge, v blízkej budúcnosti sa určite dočkáme elektrifikácie populárnych spaľovacích modelov podobne ako to Ford urobil s „F-kovým“ pickupom. Automobilka potvrdila elektrifikáciu aj modelu Explorer, či superluxusného „dcérskeho“ modelu Lincoln Aviator. Spoločnosť tiež uvažuje nad elektrifikáciou legendárneho Fordu Bronco.

Ford

Nová elektrická platforma Fordu neponúkne iba možnosti na stavbu veľkých SUV a pickupov, ale aj pre menšie elektrické dodávky, to všetko s voliteľnými možnosťami pohonu zadnej nápravy, alebo všetkých štyroch kolies.

Elektrický pickup ide „na dračku“

CEO spoločnosti Ford,  Jim Farley, sa na svojom Twitteri pochválil s ohromným úspechom, ktorý len pár hodín po predstavení dosiahol nový elektrický pickup F150 Lightning.

Ford

Za menej ako 48 hodín si novinku rezervovalo 44 500 ľudí a v týchto chvíľach už podľa všetkého rezervácie prekročili magických 50 000. Číslo je to naozaj impozantné, otázne ale je, koľko z týchto záujemcov si F150 Lightning reálne objedná.

Ďalšou dôležitou otázkou je, kedy sa majitelia k svojmu autu dostanú, nakoľko spustenie predaja sa plánuje až na rok 2022 a zatiaľ sa nevie, koľko pickupov bude automobilka mesačne schopná produkovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom