Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká automobilka Ford pristúpila k ďalšiemu znižovaniu cien svojich elektrických modelov, ktorých mizerné predaje spôsobujú spoločnosti problémy. Ako upozorňuje Autoblog.com, v niektorých prípadoch došlo k ďalšiemu zlacneniu o vyše 7 000 eur, pričom už pred tým značka na každom takomto kuse prerábala ohromné množstvo peňazí.

Najväčšie problémy má elektrický Mustang

Podľa portálu electrive.com sa síce firme Ford podarilo vrátiť k zisku, avšak samotná elektrická divízia na tom bola skutočne katastrofálne a len v priebehu roku 2023 prerobila neuveriteľných 4,7 miliardy amerických dolárov. V prepočte to je približne 38 000 USD prerobených na každom predanom auta, pochopiteľne sú tu však započítané aj náklady na vývoj.

Postupom času by sa tak mala bilancia zlepšovať, avšak je otázne, či sa dnešné modely vôbec niekedy dostanú do skutočného plusu a vyzerá to tak, že má elektrická divízia Fordu ešte čo doháňať. A to obzvlášť vzhľadom na to, že zlacňovanie elektrických modelov pokračuje. Najviac to pocítil model Mustang Mach-E, ktorého základná verzia začína už len na 39 895 USD, teda zlacnela o ďalších vyše 2 800 eur.

Ford

Oveľa silnejšie zľavy dostali vyššie verzie. Premium RWD s predĺženým dojazdom je lacnejší o takmer 7 500 eur, GT Performance Edition zase o vyše 6 900 eur. Ford zlacňoval tento elektromobil aj začiatkom 2023 a to v januári krátko po tom, čo podobný krok oznámila Tesla. Ford vtedy znížil cenu Mustangu Mach-E o 5 400 eur.

Nedarilo sa ani v januári

Aj keď sa americkej automobilke v januári podarilo zaznamenať rast predajov, opäť utrpeli práve elektromobily. Predaj čisto elektrických áut tejto značky klesol o približne 11 % na 4 674 kusov z 5 247 kusov v rovnakom období minulého roka.

Bonusy ponúka aj na F-150 Lightning

Ford v USA ponúka rôzne bonusy aj na elektrický pickup F-150 Lightning, jeho cenu však zatiaľ neznižuje. K osekávaniu cien elektrických modelov pristupuje viacero automobiliek, pričom v drvivej väčšine prípadov tak činia na úkor ziskov.

Dopyt po elektromobiloch totiž narazil na problémy, ktoré sú podľa analytikov síce dočasné, avšak automobilkám celkom zrejme spôsobujú komplikácie.

Znižovanie cien v prípade Mustangu Mach-E je čiastočne spôsobené aj zefektívnením výroby. Automobilke sa podarilo optimalizovať výrobu, znížiť výrobné náklady a zabezpečiť si cenovo dostupnejšie akumulátory. Výroba elektrického Mustangu teda stojí menej a aby bol elektromobil americkej automobilky konkurencieschopný, rozhodol sa Ford znížiť jeho ceny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú