Veľké zmeny vo svete zábavného priemyslu nekončia a na obzore je spojenie ďalších hollywoodskych gigantov. Spoločnosť Paramount, ktorá patrí k najvýznamnejším producentom filmového a televízneho obsahu na svete, sa pravdepodobne bude spájať s niektorou z veľkých mediálnych spoločností.

Záujemcov je viac než dosť

Paramount stojí za množstvom svetovo úspešných značiek, za mnohé spomeňme série série Star Trek, Transformers, Krstný otec, Top Gun alebo Mission: Impossible. Paramount zároveň v spolupráci s filmovou spoločnosťou Universal Pictures na Slovensku prevádzkuje streamovaciu službu SkyShowtime.

Filmový gigant teraz hľadá záujemcov od odkúpenie, pričom záujem o spojenie prejavila aj známa spoločnosť Warner Bros. Discovery. Ako informuje Variety, výkonný riaditeľ Warner Bros. David Zaslav sa mal v utorok stretnúť s riaditeľom Paramount Global, kde diskutovali o možnom scenári zlúčenia.

Podľa zdrojov zatiaľ išlo len o nezáväzné stretnutie, na ktorom si lodivodi mediálnych konglomerátov vymenili postrehy. Presný obsah rozhovoru nie je známy, isté však je, že David Zaslav sa ešte pred tým stretol aj so Shari Redstonovou, riaditeľkou korporácie National Amusements, ktorá Paramount vlastní.

Práve Redstonová má rozhodovacie právo o spoločnosti Paramount a bude rozhodovať o jej budúcnosti. Silná žena Hollywoodu naznačila zámer predať Paramount už v minulosti, teraz sa zdá, že plán naberá reálne kontúry.

Warner Bros.

Pravdepodobný je iný scenár

Aj keď sa okolo Paramount aktuálne točí gigant Warner Bros. Discovery, analytici takéto zlúčenie považujú za nepravdepodobné. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že Warner Bros. sa iba minulý rok spojila so spoločnosťou Discovery v obchode za 43 miliárd dolárov. Warneri aj vďaka tejto fúzii disponujú výrazným dlhom, ktorý v roku 2021 predstavoval približne 50 miliárd dolárov.

Odvtedy David Zaslav predstavil tvrdé úsporné opatrenia a dokázal dlh zraziť na aktuálnych 44 miliárd, podľa analytikov však stále ide o obrovské manko, ktoré môže fúziu oboch gigantov výrazne sťažiť. Paramount totiž disponuje svojím vlastným dlhom 14 miliárd, ktorý by po novom prešiel na Warnerov.

Pravdepodobnejšie sa preto javí scenár, v ktorom Paramount získa iná z veľkých mediálnych spoločností. Núdza o ne rozhodne nie je. Možný záujem o odkúpenie filmového giganta totiž prejavili aj Netflix, Apple, Amazon, skupina Skydance či Comcast. Odkúpenie Paramount sa preto zdá byť iba otázkou času.

Ak k fúzii Paramountu s inou veľkou spoločnosťou skutočne dôjde, v krátkom čase pôjde o ďalší významný obchod. V marci 2019 spoločnosť Disney pod seba získala 20th Century Fox, v roku 2021 došlo k spojeniu Warner Bros. a Discovery. Zatiaľ poslednou veľkou fúziou zostáva odkúpenie filmovej spoločnosti MGM zo strany Amazonu, ktoré znamenalo definitívny vstup technologického lídra do zábavného priemyslu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú