Blížia sa Vianoce a pre mnohé rodiny je príležitosť obdariť sa napríklad novou televíziou. Dnes už je viac zložité nájsť takú TV, ktorá nedisponuje rôznymi smart funkciami ako tú, ktorú vieš pripojiť na internet a veselo si užívať všetky možnosti s tým spojené.

Ako píše portál DailyMail, pozor by si mali dať najmä používatelia, ktorí vlastnia televízie so zabudovanou kamerou. Americká FBI vydala pre svojich občanov varovanie, že Smart TV nemusí byť pre hackerov iba sledovacím zariadením obývačky či v tom horšom prípade spálne, ale okrem toho môže byť vstupnou bránou pre nabúranie sa do domácej siete vrátane počítačov, smartfónov a v podstate do všetkého, čo je na ňu pripojené.

Ako informuje ZDnet, už v minulosti čelili značky LG, Samsung a Vizio kauzám, podľa ktorých mali výrobcovia týchto smart televízorov doslova špehovať zákazníkov skrz kamery či mikrofóny. Toto sú však podľa odborníkov tie najmenšie riziká, ktoré ťa môžu postihnúť.

Okrem toho, že prípadný hacker môže tvoju TV na diaľku ovládať, čím by mohol napríklad zobrazovať nevhodný obsah deťom, alebo prepínať kanály či meniť hlasitosť počas sledovania, môže hacker získať prístup aj k spomínanej kamere.

Prostredníctvom nej ťa tak môže bez problémov nahrávať a následne vydierať. Odborníci preto odporúčajú ihneď po kúpe televízora pozorne prejsť všetky bezpečnostné nastavenia, zmeniť heslá, prípadne vypnúť kameru a mikrofón. V tomto prípade však platí staré známe, že najúčinnejším spôsobom, ako zamedziť špehovaniu cez kameru, je lepiaca páska cez šošovku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom