SpaceX má za sebou od začiatku tohto roka 13 úspešných letov s raketou Falcon 9, z čoho bolo celkovo 8 letov s vlastnými satelitmi Starlink na palube. Globálne pokrytie signálom zo Starlinkov má podľa prevádzkovej riaditeľky SpaceX na dosah. Chýba mu k tomu už len 5 misií, informuje Teslarati.

Do vesmíru vyniesli vyše 1400 satelitov

Úplne prvý let so satelitmi Starlink na palube Falconu 9 sme videli ešte v máji 2019, kedy SpaceX vyniesol na orbitu prvé demonštračné satelity. Oficiálne však novú éru, v ktorej chce poskytnúť internet v globálnom merítku, otvoril neskôr na jeseň 2019, kedy odštartovala prvá misia Starlink-1. Naposledy pritom štartovala misia Starlink-23, ktorá vyniesla ďalších 60 Starlinkov pred pár dňami.

Zobraziť celú galériu (0)
SpaceX / YouTube Screenshot / Úprava redakcie

Celkovo v doterajších misiách SpaceX vyniesol 1445 satelitov, no na orbite naďalej operuje 1379 kusov. Desiatky kusov totiž spoločnosť úmyselne stiahla z obežnej dráhy a postupne ich nahrádza novšími verziami. Pri tomto procese pritom Starlinky zhoria v atmosfére.

Z celkového množstva je pritom takmer 1320 kusov satelitov bez laserovej komunikácie, ktorá by im umožnila komunikovať medzi sebou a prenášať dáta navzájom miesto toho, aby bol signál odosielaný na zem a späť na orbitu.

Globálne pokrytie je blízko, rýchlosť pripojenia sa stále zvyšuje

S neustálym zvyšovaním počtu týchto satelitov na orbite stúpa aj pokrytie Zeme signálom pre internetové pripojenie. Ešte v závere februára Elon Musk avizoval, že plné globálne pokrytie internetom chce firma dosiahnuť do konca tohto roka a následne sa bude sústrediť na zlepšovanie „hustoty“ signálu.

Pripomeňme len, že satelitný internet od SpaceX je primárne určený na pokrytie odľahlých oblastí, kde je len veľmi slabá alebo žiadna dostupnosť internetového pripojenia od iných providerov. Už teraz však svojimi parametrami tento internet prekonáva aj mnohých poskytovateľov v USA. Len nedávno sa totiž rýchlosť pripojenia zo Starlinkov zvýšila až na 400 Mbps pri odozve pod 40 ms.

Tento nárast rýchlosti však mohol byť ojedinelý, no Musk potvrdil, že do konca tohto roka by mala byť stabilná rýchlosť internetu 300 Mbps s latenciou pod 20 ms. Cieľom je podľa predošlých informácií zvýšiť rýchlosť pripojenia až na 1 Gbps pri podobnej alebo ešte nižšej odozve. Aj samotná rýchlosť pripojenia sa odvíja od počtu satelitov a pokrytia signálom.

Úplné pokrytie internetom má SpaceX dosiahnuť do pár mesiacov

Vzhľadom na doterajší progres spoločnosti v tejto oblasti je dosiahnutie cieľu pre globálne pokrytie internetom skutočne blízko. Prevádzková riaditeľka SpaceX pritom len deň pred poslednou misiou Starlink-23 informovala, že celú Zem pokryjú satelity signálom čoskoro. V skutočnosti má k tomu stačiť len ďalších 5 misií Starlink.

Už po úspešnom zvládnutí misie Starlink-28 by tak mala byť celá planéta pokrytá internetom zo Starlinkov, čo ďalej umožní rozšíriť pripojenie na nové trhy a postupne zlepšovať aj hustotu pokrytia. Zatiaľ však nie je presne stanovený časový harmonogram, kedy by k úplnému pokrytiu planéty signálom zo satelitov mohlo dôjsť. Podľa COO SpaceX, Gwynne Shotwell, by mala firma tento cieľ dosiahnuť o pár mesiacov.

Stále ale nie je známe, kedy presne to bude. Pre SpaceX by to totiž znamenalo pokryť do tej (neznámej) doby signálom aj polárne oblasti, aby dosiahol skutočne globálne pokrytie internetom. Ako poznamenal portál Teslarati, pokiaľ Shotwellová nepočíta s pokrytím týchto oblastí vo svojom vyjadrení, tak takmer úplne pokrytie by na 99 % mohla spoločnosť reálne dosiahnuť možno koncom septembra.

K tomu ale bude potrebovať aspoň 1700 funkčných satelitov. Z doterajšieho množstva fungujúcich Starlinkov má 1356 kusov operovať podľa očakávaní. Misia Starlink-28 by pritom mohla odštartovať už do júna tohto roka alebo možno skôr. Následne bude len otázkou času, pokým sa overí funkčnosť všetkých satelitov a budú môcť byť zaradené do konštelácie a poskytnúť internetové pripojenie.

Dostupný bude aj na Slovensku

Internet zo Starlinkov pritom zavíta aj k nám na Slovensko, kde by mal byť dostupný podľa doterajších informácií v priebehu budúceho roka. SpaceX informuje, že k pokrytiu nášho územia príde až v roku 2022 a objednávky vybavia v štýle „kto prv príde, ten prv berie“.

NEPREHLIADNI
Starlink prichádza na Slovensko, internet od SpaceX si už vieme predobjednať. Čo očakávať?

Firma pritom spustila prijímanie depozitov na svojej internetovej stránke aj na území Slovenska a pre jeho rezerváciu je nutné zaplatiť firme 99 amerických dolárov (~82 €). Za beta verziu hardvéru si zaplatíme 499 amerických dolárov (~412 €) a služba následne stojí ďalších 99$ mesačne, čo je oveľa viac, než väčšina klasických internetových pripojení na Slovensku.

Ide samozrejme len o ceny v skúšobnej fáze a s istotou klesnú, keď sa program dostane do komerčnej verzie. Na to však musí dostať SpaceX do vesmíru ešte tisícky ďalších satelitov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP