Od poslednej misie so satelitmi Starlink uplynulo len niekoľko dní a SpaceX si na dnes pripravil ďalšiu misiu. O malú chvíľu štartuje misia Starlink 21, ktorá na palube vynáša do vesmíru ďalších 60 satelitov, celkovo ich spoločnosť na orbitu poslala už vyše 1300. Tento štart znamená pre Falcon 9 významný míľnik, hlavný stupeň rakety bude totižto poprvýkrát využitý už deviatykrát.

Naposledy letela raketa Falcon 9 so Starlinkmi na palube vo štvrtok tento týždeň a dnes má z Mysu Canaveral odštartovať znova. Kadencia vynášania satelitov spoločnosti SpaceX sa tak rýchlo zvyšuje a len od začiatku tohto roka sme mohli vidieť už niekoľko takýchto misií.

Aktualizácia o 11:10:

Hlavný stupeň rakety Falcon 9 úspešne pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You. Úspešne pristátie otvára pre tento booster možnosť ďalšieho využitia a pri ďalšom lete tak bude mať na dosah rekordný 10.let. Satelity Starlink pokračujú vo svojej ceste na orbitu, kde ich vynáša druhý stupeň rakety. Vypustené budú približne po hodine a 4 minútach od štartu.

Aktualizácia o 11:01:

Raketa Falcon 9 úspešne vzlietla a vynáša ďalších 60 Starlinkov na orbitu. Hlavný stupeň tak potvrdil nový rekord a vzlietol už po deviatykrát.

Falcon 9 poletí znova. S rovnakým stupňom už deviatykrát

Misia Starlink 21 odštartuje dnes dopoludnia o 11:01 nášho času. Raketa Falcon 9 vyletí zo štartovacieho komplexu LC-39A. S dnešnou misiu tak SpaceX dovedna vynesie na nízku orbitu, kde Starlinky operujú, už celkovo 1325 satelitov, z čoho je funkčných približne 1200 kusov. Niekoľko desiatok satelitov, ktoré boli vynesené medzi prvými, spoločnosť z orbity stiahla a nahradzuje novými. 

Podobne ako v predošlých misiách, aj v tejto využíva SpaceX svoj znovu použiteľný stupeň rakety a aj aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie. Falcon 9 Block-5 B1051 dnes štartuje len po 53 dňoch od predošlej misie a zároveň dosiahne nový rekord pri opätovnom využití. Počas misie Starlink 21 totiž ako prvý poletí už po deviatykrát.

Predtým bol booster B1051 využitý aj pri prvej demonštračnej misii Demo-1, kedy vyletel modul Crew Dragon bez posádky na ISS. Využitý bol aj pri misiách RADARSAT, SXM-7 a ďalších piatich misiách so satelitmi Starlink. SpaceX opätovne využije aj obe polovice nosa rakety, ktoré boli predtým súčasťou misie Transporter-1.

Celkovo sa dnes jedná v poradí už o 111. let Falconu 9. Druhý stupeň pristáva zhruba 8 a pol minúty po štarte na dronovej lodi Of Course I Still Love You a obe polovice nosa sa aj dnes pokúsia zachrániť lode GO Navigator a GO Searcher. K vypusteniu satelitov Starlink dôjde v čase T+01:04:31 od štartu misie. Celý priebeh môžeš sledovať aj na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom