Spoločnosť SpaceX po týždni od posledného vynesenia satelitov započala ďalšiu misiu so Starlinkmi. Misia Starlink 20 odštartovala pred malou chvíľou a na palube nesie ďalšiu várku 60 satelitov. Doteraz bolo na oblohu vynesených 1205 satelitov.

Tempo vynášania satelitov Starlink sa po poslednej misii, ktorá sa bola najdlhšie odkladanou misiou s týmito satelitmi za posledné 2 roky, zvyšuje. SpaceX tak už po týždni od nedávnej misie Starlink 17 odštartoval misiu Starlink 20 (misie Starlink 18 a Starlink 19 leteli paradoxne skôr ako Starlink 17).

Aktualizácia o 9:22:

Hlavný stupeň rakety Falcon 9 úspešne pristál na dronovej lodi Just Read the Instructions. Druhý stupeň rakety pokračuje ďalej vo svojom lete. Satelity Starlink budú vypustené približne hodinu po štarte rakety a v najbližších dňoch a týždňoch sa budú presúvať pomocou iónového pohonu na finálnu orbitu.

Na orbite bude už takmer 1300 Starlinkov

S dnešnou várkou má na orbite pribudnúť ďalších 60 satelitov a celkovo doteraz SpaceX vynášal už 1265 Starlinkov. Medzičasom však z orbity stiahol už vyše 100 satelitov a postupne ich nahrádza novými.

NEPREHLIADNI
Starlink internet čakajú veľké novinky: Väčšinu Zeme pokryjú signálom do konca 2021, rýchlosť sa zdvojnásobí

Momentálne bude po úspešnom vypustení novej várky na nízkej orbite nad našimi hlavami operovať 1140 Starlink satelitov. SpaceX pritom opätovne využil aj hlavný stupeň a zachránené aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie z predošlých misií.

Hlavný stupeň predtým letel v historickej misii Demo-2

Booster s označením B1058 je v dnešnej misii znova využitý len po 46 dňoch od poslednej misie a predtým bol súčasťou misie Demo-2, pri ktorej vyniesol dvojicu astronautov v module Crew Dragon do vesmíru (modul sa neskôr pripojil k ISS a úspešne vrátil na Zem). Hlavný stupeň bol využitý predtým aj pri misiách ANASIS-II, CRS-21, Transporter-1 a Starlink misii.

Jedna polovica nosa rakety už predtým absolvovala let počas misie Sentinel-6A a druhá bola súčasťou dvoch misií (ANASIS-II a SXM-7). Aj v tomto prípade sa kryty pokúsi SpaceX zachrániť pomocou lodí GO Searcher a GO Navigator.

Hlavný stupeň rakety Falcon 9 má po štarte, ktorý začal dnes o 9:13 nášho času, pristáť po 8 minútach a 24 sekundách na dronovej lodi Just Read the Instructions. Samotné satelity Starlink budú vypustené v čase T+01:04:28 po štarte.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom