Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšia sociálna sieť sveta zverejňuje správy o najpopulárnejších príspevkoch, ktoré sa na jej platforme šíria. V nedávnom zhrnutí za 1. kvartál roka však priznala, že najčítanejším bol príspevok, ktorý šíril dezinformácie o „smrtiacej“ vakcíne proti koronavírusu, upozornil The Washington Post. Správu mali kvôli obavám z kritiky podržať samotní vedúci pracovníci Facebooku.

Šírenie dezinformácií, hoaxov a konšpirácií nie je na tejto platforme žiadnou novinkou a v skutočnosti má Facebook aj napriek kontrole stále veľký problém udržať množstvo a rýchlosť šírenia takýchto informácií na uzde. Koniec koncov, dôkazom toho je aj šírenie bludov v slovenskom prostredí siete.

Najväčšia sociálna sieť pomohla šíreniu nepravdivého príspevku

Najnovšie však sám Facebook priznal, že v prvom kvartáli roka pomohol šíreniu nepravdivej informácie o tom, že vakcína proti koronavírusu mala zabiť lekára 2 týždne po očkovaní. S článkom prišiel na platformu americký denník Sun-Sentinel, ktorý vydáva Chicago Tribune. Ako však poukázal posudkový lekár, v tomto prípade nebolo možné kvôli nedostatku evidencie jednoznačne potvrdiť, že za smrť doktora mohla práve vakcína proti COVID-19.

A práve takémuto nepravdivému článku sa na Facebooku v USA darilo začiatkom roka (od januára do marca) najviac. Príspevok s týmito informáciami vo svojom newsfeede videlo pritom až 53 miliónov používateľov, ktorí ho mohli zdieľať ďalej. Krátko po zverejnení správy sociálnou sieťou sa na jej adresu strhla kritika.

Freepik (Úprava redakcie)

Hovorca platformy len konštatoval, že správa „ilustruje to, ako ťažké je definovať dezinformácie“. Samotný Facebook totižto pred časom potvrdil, že hoci bude odstraňovať falošné informácie o COVID-19, tak konverzácie o faktických článkoch potláčať nebude. Dokonca sa platforma rozhodla, že nebude už odstraňovať ani tvrdenia o tom, že ochorenie COVID-19 pochádza z laboratória.

Paradoxom však je, že správa, ktorá vypovedá o najpopulárnejších príspevkoch na Facebooku za 1. kvartál, vyšla len deň po tom, čo noviny The New York Times upozornili, že bola pozdržaná vedúcimi pracovníkmi spoločnosti. Údajne preto, aby v správe spravili „kľúčové opravy“, no nie je známe, o aké zmeny sa jednalo.

Prednedávnom taktiež vyšla aj správa, v ktorej sieť zhrnula najpopulárnejšie príspevky za 2. kvartál roka. Tu sa však stali najsledovanejšími neškodné príspevky o športe, varení či zvieratách. Aj napriek tomu, že sociálna sieť pozdržala správu o výsledkoch popularity príspevkov z 1. kvartálu, prehlásil viceprezident pre integritu spoločnosti, Guy Rosen, že Facebook podnikol „dlhú cestu“, aby sa stal „zďaleka najtransparentnejšou platformou na svete“, podotkol The New York Times.

Pošramotenú povesť Facebooku už nič nenapraví

Okrem vyššie spomenutého propagovania dezinformačnej správy sa však na Facebooku usadili aj informácie z množstva ďalších pochybných zdrojov. V zámorí bola za prvé tri mesiace roka 19. najpopulárnejšou stránka, ktorú spravuje a vlastní pravicový denník The Epoch Times propagujúci rôzne konšpiračné teórie, informoval Business Insider.

Unsplash (úprava redakcie)

Napriek kritike však Facebook plánuje aj naďalej zverejňovať kvartálne správy o najpopulárnejších príspevkoch na svojej platforme kvôli transparentnosti. Ani to ale zrejme nenapraví jeho už tak pošramotenú povesť, ktorá značne utrpela pred pár rokmi po správach o neoprávnenom zdieľaní a úniku dát používateľov a neskôr aj kvôli kritizovanému šíreniu dezinformácií o koronavíruse na platforme.

Facebook dostal silnú kritiku aj priamo od amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý ešte začiatkom roka prehlásil, že „Facebook zabíja ľudí“. Aj napriek všetkým problémom sa však sociálna sieť snaží odstraňovať nepravdivé a nebezpečné zdroje informácií o koronavíruse.

Facebook sa činil aj na Slovensku

Príkladom môže byť aj zrušenie jednej z najväčších konšpiračných stránok na Slovensku. Stránka, ktorá mala viac ako 31 000 fanúšikov, šírila konšpirácie všetkých druhov vrátane chemtrailsov, teda údajného vypúšťania škodlivých látok z lietadiel, ale antivaxerských príspevkov a čipovaní obyvateľstva.

Prednedávnom spravil Facebook proti dezinformátorom u nás ďalší záťah, pri ktorom v spolupráci s políciou zrušil veľkú dezinformačnú skupinu podnecujúcu aj násilie. Zrušená skupina mala vyše 35 tisíc členov a objavovalo sa v nej približne 100 príspevkov denne, ktoré boli namierené voči očkovaniu proti koronavírusu, no objavovali sa aj príspevky podnecujúce násilie a vulgárne prejavy.

NEPREHLIADNI
Facebook na Slovensku zasiahol proti veľkej dezinformačnej skupine. „Nezaočkovaní“ šírili bludy aj násilie

Aj napriek tomu však najväčšia sociálna sieť stále nedokáže dostatočne rýchlo reagovať a zamedziť šíreniu neraz nebezpečných dezinformácií a konšpirácií, ktoré zdieľajú jej používatelia na stránkach, v skupinách alebo aj svojich profiloch.

Situáciu nezlepšili ani mnohé prísľuby spoločnosti, ktorá sa už neraz zaviazala prísne kontrolovať a odstraňovať nebezpečné príspevky. Ostáva tak len veriť, že sa jej znova raz nepodarí propagovať medzi desiatky miliónov ľudí ďalší nepravdivý príspevok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú