V dobe plnej najrôznejších technológií sa objavil spôsob, ktorý dokáže vo videu presvedčiť množstvo ľudí, že niektorá známa osobnosť povie aj to, čo by v skutočnosti zrejme nikdy nevyslovila. Klamlivé zábery sa stali výsledkom novodobého fenoménu známeho ako deepfake videá, ktoré sú mnohokrát skutočne dôveryhodné.

Proti nim sa však teraz rozhodla bojovať najväčšia sociálna sieť, ktorá ich na svojej platforme úplne zakáže. Facebook chce dať s blížiacimi sa voľbami v USA stopku deepfake videám, ktoré vytvorila umelá inteligencia, no zabudol na tzv. „shallow fakes“ videá, informuje The Guardian.

Umelá inteligencia je mnohokrát vytrénovaná, aby dokázala pomôcť ľuďom pri každodenných úlohách, no s jej pomocou sa môžu na internete objavil aj falošné informácie. Medzi najnebezpečnejšie v poslednej dobe patria aj deepfake videá upravené tak, aby presvedčili divákov o nepravdivých výrokoch.

Stojí za nimi umelá inteligencia, no môžu byť vytvorené aj pomocou nástrojov vo video editoroch. V USA sa pomaly schyľuje k voľbám a Facebook chce predísť šíreniu takýchto podvodných videí.

Deepfake videá predstavujú pre Facebook hrozbu. Vyskytli sa aj na Slovensku

Riaditeľka Facebooku pre produktovú politiku a boj proti terorizmu, Monika Bickertová, v pondelok oznámila, že najväčšia sociálna sieť sveta sa rozhodla zakázať deepfake videá a zmanipulované príspevky. Zákaz sa týka aj Instagramu. Sieť môže video zakázať a označiť ako falošné, pokiaľ spĺňa 2 kritériá, a to v prípade, ak bolo upravované tak, aby presvedčilo ľudí o klamlivých výrokoch, alebo sa jedná o výsledok úpravy umelou inteligenciou a strojovým učením, ktoré nahrádza či prekrýva obsah pôvodného videa a pôsobí autenticky.

Nenechaj si ujsť
Slovenskom sa šíri deepfake video prezidentky Čaputovej. V hlavnej úlohe Štefan Harabin

Deepfake videá by totiž mohli vytvoriť propagandu, ktorá by zmiatla a oklamala voličov pred voľbami klamlivými informáciami podanými na zdanlivo dôveryhodných záberoch. Podobné zábery sa objavili aj u nás na Slovensku, kde sme sa stretli s viacerými falošnými videami, na ktorých boli vyobrazení známi politici.

Takýto druh videa pritom využilo aj HBO, ktoré stavilo na falošný prejav Miloša Zemana, aby propagovalo svoj nový seriál. Terčom deepfake sa stal aj bývalý americký prezident, Barack Obama, z ktorého sa stal Black Panther.

Satirické videá majú zelenú

Aby však Facebook takéto videá dostal zo svojej siete, spojil sa až s 50 svetovými odborníkmi, s pomocou ktorých chce zlepšiť odhaľovanie manipulovaného obsahu. Nové pravidlá sa však týkajú iba deepfake videí a sociálna sieť akosi pozabudla na spomínané „shallow fakes“ videá vytvorené nástrojmi vo video editoroch, ktoré taktiež dokážu pôsobiť autenticky. Problémové môžu byť aj vtipné a satirické videá, ktoré môžu vyvolať rôzne debaty.

Na tieto videá sa však podľa Facebooku nebudú nové pravidlá vzťahovať, informuje agentúra Reuters. Spoločnosť sa ale snaží prísť s účinným riešením na tento problém a ešte v septembri vypísala aj súťaž pre výskumníkov, ktorí majú prísť s efektívnym detektorom deepfake videí.

Víťazní tím získava časť z 10 miliónov dolárov, ktoré poslúžia ako investícia do projektu, informuje Futurism.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú