Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Novodobým fenoménom sú takzvané Deepfake videá, ktoré je možné sledovať v čoraz väčšom počte na internete. Deepfake videá majú za úlohu vkladať do úst slávnych celebrít či politikov slová, ktoré by možno nikdy nepovedali, prípadne zamieňať tváre tak, aby bol celkový výsledok čo najdôveryhodnejší. Deepfake videá so sebou prinášajú hrozbu, ale aj veľkú porciu zábavy.

Vyrobiť Deepfake video dokáže v podstate každý pomocou rôznych softvérov, no vyrobiť naozaj kvalitné video chce určitú dávku zručností a fantázie. Deepfake je technológia na báze umelej inteligencie, ktorá používa kombinovanie a prekrývanie existujúcich obrázkov na zdrojové pomocou strojového učenia. Viac sa môžeš dočítať v našom samostatnom článku.

Deepfake videá majú veľký potenciál hlavne v módnom a zábavnom priemysle. Ľudská fantázia nepozná hraníc, takže vytvoriť je možné naozaj absurdné videá, ktoré dokážu pobaviť tisíce ľudí. Dôkazom je napríklad aj nedávno zverejnené video od neznámeho autora, ktoré zamenilo tvár prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej za tvár jej niekdajšieho prezidentského konkurenta Štefana Harabina.

 

Prezidentka sa zúčastnila v relácii Inkognito, kde bola pozvaná ako tajný hosť a autor videa túto príležitosť využil na výrobu videa, ktoré pobavilo tisíce ľudí na internete. Je potrebné spomenúť, že spomínané Deepfake video je na veľmi vysokej úrovni, takže je pravdepodobné, že ho má na svedomí človek, ktorí už s nimi má určité skúsenosti.

Naskytá sa otázka, či by mohol mať autor obavy o prípadné trestnoprávne riešenie zo strany príslušných orgánov. Je potrebné však dodať, že v tomto prípade ide o satiru, takže video je legálne a nieje sa čoho obávať.

V súvislosti s Deepfake videami sú však spojené aj hrozby, nakoľko môžu byť vytvorené videá, ktoré by mohli slúžiť na šírenie falošných, či poplašných správ, škodlivých podvodov, pornografických videí s celebritami, konšpiračných videí, diskreditačných, či videí, ktoré by mohli ovplyvňovať verejnú mienku.

V súčasnosti sa však už viacero spoločností začalo zaoberať vývojom programov, ktoré by mohli odhaľovať podvodné videá a tým aj brániť tomu, aby sa dostali medzi verejnosť. V každom prípade Deepfake je zaujímavá technológia, ktorá spĺňa svoju úlohu pri šírení zábavy. Samozrejme nájdu sa skupiny ľudí, ktorí sa ju budú snažiť zneužiť, no to sa deje takmer pri každej technológii. S vývojom nástrojov, ktoré by vedeli takýmto činnostiam zabrániť sa však riziko znižuje.

Včera sa dokonca objavila informácia, že Transparency International Slovensko kritizuje prezidentku. Podľa organizácie totiž vystúpením vyjadrila priamu podporu finančnej skupine J&T, informovala na sociálnej sieti. Trasparency to argumentuje tým, že reláciu si pozrel rekordný počet ľudí, čím nepriamo pomohla vlastníkom televézie Joj. Išlo o druhú najsledovanejšiu reláciu roka. Reláciu sledovalo viac ako milión ľudí.

„Prezidentka tak darovala úspech televízii, ktorú vlastnia finančníci z J&T. A to v čase, keď jej bývalí stranícki súputníci predkladajú Lex Haščák na obmedzenie oligarchov v zdravotníctve a v médiách,“ uviedla vo svojom vyhlásení Trasparency International. Viac si môžeš prečítať v článku kolegov zo Startitup

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú