Apple dlhé roky držal svoje operačné systémy pod kontrolou a nehodlal ich na systémovej úrovni v žiadnej miere otvoriť cudzím aplikáciám.

To sa však aspoň minimálne zmenilo s príchodom iOS 14 a iPadOS 14, ktoré konečne po rokoch dovoľujú zmeniť aspoň predvolené aplikácie e-mailových klientov a prehliadača internetu.

Žiaľ, ide zatiaľ len o jedinú dvojicu, ktorú môžeme na systémovej úrovni zmeniť. Ostatné aplikácie zatiaľ ostávajú zviazané vnútri proprietárneho ekosystému. Podľa The Verge sa však Facebook už niekoľko rokov prihovára u Apple o zmenu.

Flickr / Christoph Scholz

Cítime, že ľudia by mali mať možnosť zvoliť si vo svojom telefóne rôzne aplikácie na odosielanie správ a ostatné predvolené nastavenia. Všetko sa tak či tak uberá týmto smerom,“ povedal Stan Chudnovsky, prezident divízie Messengeru vo Facebooku pre portál The Information.

Na otázku, prečo Apple nehodlá zmeniť stanovisko, odpovedal jednoducho: „Ak by som si mal tipnúť, tak je to kvôli aplikácií iMessage, predávajúcej hardvér.

Vstavaná aplikácia iMessege totiž pôsobí ako dedikovaná komunikačná platforma pre písanie správ, posielanie hlasoviek a exkluzívnych efektov medzi používateľmi iPhonov. Keďže je dostupná len na produktoch Apple, je to jeden z dôvodov, prečo si ľudia aj pri ďalšej generácii kúpia iPhone.

Dôvodom sú aj bezpečnostné aspekty systému

Vyzerá to tak, že Facebook bude aj naďalej tlačiť na Apple a snažiť sa presadiť aplikácie ako WhatsApp alebo Messenger hlbšie do prostredia iOS zariadení. Zároveň sa však musí zohľadniť bezpečnostný a kompatibilný aspekt, keďže tieto kroky musia byť vo veľkej miere podchytené aj na úrovní operačného systému.

Prečítaj si tiež
Výber: Toto sú aplikácie, ktorými si prispôsobíš widgety iOS 14 podľa svojich predstáv

Ten momentálne nedovoľuje aplikáciám tretích strán posielanie SMS správ poslaných na telefónne číslo používaného iPhonu. Facebook na druhej strane prisľúbil end-to-end kryptovanie správ, čo by mohlo pri budúcom rozhodovaní o zmenách v segmente predvolených aplikácií zavážiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom