Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšia sociálna sieť sa tento rok zaplietla už do mnohých škandálov a ďalšie zdá sa pribúdajú každým dňom. Ochrana osobných údajov či súkromie ľudí nie sú pre spoločnosť zrejme významné, a tak ich neustále sleduje, aby mohli dostávať cielenú reklamu. Najnovšie odhalenia priniesli znepokojujúce správy o tom, že Facebook zaznamenáva polohu smartfónov používateľov prostredníctvom ich IP adresy.

Zmeny, ktorými prešla táto sociálna sieť, sa jej používateľom rozhodne nepáčia. Na jar sa totiž dostali do éteru správy o predaji citlivých údajov o viac ako 87 miliónoch registrovaných profiloch ľudí, čo neskôr na jeseň doplnil únik ich nezverejnených fotografií. Tie si mohli prezerať aplikácie tretích strán. K tomu všetkému ešte prednedávnom pribudli aj informácie, podľa ktorých Facebook umožnil svojim významným partnerom zasahovať do súkromných správ používateľov. Aby mu však neunikol žiaden ich krok, rozhodol sa ich sledovať kamkoľvek idú so svojim smartfónom.

Súkromie ľudí pre Facebook zrejme nič neznamená

Tieto informácie prichádzajú od Alexandry Korolovej z Univerzity v Kalifornii, ktorá sa rozhodla preskúmať spôsoby, akými Facebook sleduje polohu používateľov. Vo výsledku sa však dostala k znepokojivým údajom, ktoré odhalili, že spoločnosť stále sleduje IP adresu smartfónu, podľa ktorej ho dokáže lokalizovať a jeho majiteľovi tak ponúknuť relevantné reklamy pre danú oblasť. Alexandra Korolova sa počas svojho výskumu rozhodla vypnúť sledovanie polohy na Facebooku a nenahlásila sa na žiadnych miestach, ktoré navštívila. Napriek tomu vo svojom smartfóne mohla vidieť reklamy špecifické pre navštívenú lokalitu.

Nenechaj si ujsť
Facebook sa bude vŕtať v súkromí ľudí ešte viac. Zistí, s kým žijeme

Všetko sa to malo diať práve kvôli sledovaniu IP adresy, ktorú dokážu spoločnosti podľa portálu Gizmodo využívať na monitorovanie ľudí. Informácie sa následne posúvajú k mnohým značkám, ktoré môžu využiť cielenú reklamu. Nanešťastie je s nainštalovanou aplikáciou Facebooku iba ťažko zabrániť sledovaniu IP adresy. Najlepším riešením je jej vymazanie a využitie VPN služieb, ktoré dokážu chrániť internetové pripojenie zariadenia. Hovorca tejto sociálnej siete sa však v rozhovore pre portál Gizmodo vyjadril, že Facebook nevyužíva adresu pripojenia pre lokalizovanie zariadenia, ak sú v jeho aplikácii vypnuté lokalizačné služby.

Spoločnosť údajne sleduje len prihlásenia ľudí v navštívených mestách a ich ZIP čísla, aby mohla poskytnúť čo najlepšie služby, medzi ktoré patrí zobrazenie Facebooku v správnom jazyku, alebo ponuka najbližších udalostí. Ešte pred 4 rokmi však firma tvrdila, že používateľ má stále kontrolu nad zdieľanými informáciami zo svojho smartfónu. Udalosti posledných mesiacov však naznačujú pravý opak a podľa nich strácame právo na súkromie v tejto sociálnej sieti čoraz viac. Hoci Facebook nemusí byť jediný, kto sleduje IP adresy zariadení, je to práve on, kto povýšil zneužívanie citlivých údajov na vyšší level.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú