Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Facebook údajne plánuje ukončiť svoju politiku, ktorá oslobodzuje politikov od určitých pravidiel na jeho platforme. Ako prvá o tom informovala webstránka The Verge, neskôr to potvrdili aj denníky New York Times a Washington Post.

Facebook má od roku 2016 zavedenú všeobecnú výnimku zotrvania na platforme pre obsah zaujímavý pre médiá, ak verejný záujem prevyšuje škody, ktoré by mohol spôsobiť. Viceprezident spoločnosti pre globálne záležitosti a komunikáciu Nick Clegg predvlani oznámil, že prejavy politikov budú považovať za mediálne zaujímavý obsah.

Freepik / TASR (úprava redakcie)

Firma politickú výnimku odôvodnila tým, že prejavy politických lídrov vo svojej podstate zaujímavé pre médiá a vo verejnom záujme, aj keď sú urážlivé, šikanujú alebo sú iným spôsobom kontroverzné. Tlačová agentúra AP pripomína, že výnimka však nedala politikom neobmedzené možnosti.

V januári Facebook na neurčito zablokoval účet vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa pre smrteľné nepokoje v Kapitole Spojených štátov s tým, že existuje „riziko ďalšieho podnecovania násilia“.

Spoločnosť, ktorá tvrdí, že pri Trumpových príspevkoch nepoužila výnimku pre obsah zaujímavý pre médiá, v súčasnosti zvažuje, čo urobí s kontom bývalého prezidenta. Správy o zrušení spomenutej výnimky Facebook odmietol komentovať.

NEPREHLIADNI
Odsúdili ho za komentár na Facebooku. Slovák dostal trest za podporu terorizmu

Najväčšia sociálna sieť sveta doteraz zakročila voči príspevkom politikov len v krajných prípadoch, kedy zdieľali dezinformácie a hoaxy. Dokonalým príkladom toho je aj bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý dostal na Facebooku definitívnu stopku. Podobne však platforma trestala aj slovenských politikov, niektorým dokonca odstraňovala a blokovala príspevky.

Stalo sa tak napríklad v prípade „liečebného“ videa, ktoré zverejnil Marián Kotleba na Facebooku a ten mu príspevok krátko na to zmazal. Podobne tak označoval politikom aj dezinformačné príspevky, ktoré mohli kvôli popularite a vplyvu cez nich zdieľať tisícky ľudí.

Unsplash (úprava redakcie)

V susednom Česku to bol Tomio Okamura, ktorému Facebook „klepol po prstoch“. Na dcérskej sociálnej sieti Instagram mu zrušil príspevok, ktorý obsahoval čiastočne nepravdivé informácie. Podobných prípadov je však viacero, no zdá sa, že sociálna sieť už na základe vyššie spomenutej zmeny nehodlá ďalej tolerovať výstrelky politikov a doterajšie výhody im môže zrušiť.

Je však otázne, akým spôsobom toto rozhodnutie ovplyvní pôsobenie politikov na platforme, no po zmene pravidiel k nim môže Facebook pristupovať ako k bežnému používateľovi, ktorého bežne trestá za porušenie pravidiel. Najnovšie prišiel s novinkou, v ktorej obmedzí opakované zdieľanie hoaxov, čím chce zabrániť šíreniu nepravdivých správ.

Ďalšie články:

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú