Bolo to v novembri minulého roka, keď Facebook začal do vybraných krajín šíriť nového Prieskumníka. Táto kontroverzná novinka oddelila priateľov a sledované stránky používateľov, ktorí sa museli s drastickými zmenami vysporiadať. Facebook však mal byť pri spustení testu transparentnejší a aj po niekoľkých mesiacoch sa stále snaží skúmať dôležitosť sociálnych interakcií. Informuje portál Recode.sk

Už niekoľko dní po zavedení funkcie „Prieskumník“ sa Facebook stal terčom veľkej kritiky, a to nielen zo strany používateľov, ale aj samotných stránok. Tie totiž boli odstrčené bokom a ich neplatené príspevky boli uverejňované práve na novej samostatnej nástenke. Do „Noviniek“ používateľa sa teda dostávali najmä statusy, fotografie a ďalšie príspevky priateľov. K nich sa však pridáva aj platený obsah stránok, ktorý je tak oproti neplateným príspevkom zvýhodnený.

Facebook nebol úplne úprimný

Cieľom nového Prieskumníka však malo byť zistenie, či používatelia Facebooku majú radšej súkromné a verejné príspevky oddelené. Mnohí ale pri spustení testovania zrejme nevedeli novým zmenám prísť na chuť, čo priznala aj Campbell Brownová, ktorá vo Facebooku vedie oddelenie pre spoluprácu s vydavateľmi. Pred zavedením Prieskumníka do praxe tak mali byť podľa nej všetci o zmenách viac informovaní. Práve nepochopenie týchto zmien viedlo ku rôznym reakciám a kritike, ktorou si Facebook prešiel už krátko po spustení testovania funkcie.

facebook
Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Facebook

Tá sa však nedostala ku všetkým používateľom, ale iba do vybraných krajín, medzi ktorými sa ocitlo aj Slovensko. Okrem nás však Prieskumník testujú aj v Bolívii, Guatemale, Srbsku či v Kambodži. Pre test tejto novinky potreboval Facebook nielen zopár vybraných používateľov, ale všetkých registrovaných z danej krajiny. Týmto spôsobom chcel preskúmať plošné účinky nových zmien a reakcie ľudí v danej krajine.

Koniec Prieskumníka môže byť na obzore

Toto „lacné“ testovanie sa totiž podľa Adama Mosseriho, šéfa oddelenia Noviniek na Facebooku, vraj nemá v budúcnosti opakovať. Preto je potrebné z tohto jednorázového testu zistiť čo najviac užitočných informácií a výsledkov sa môžeme dočkať už o pár týždňov.

Dáta vyhodnocujeme priebežne a myslím, že sa pokúsime priniesť definitívne výsledky už v najbližších týždňoch.“ – Adam Mosseri, šéf oddelenia Noviniek na Facebooku.

Nenechaj si ujsť
Facebook sa opäť výrazne mení. Konečne ale v prospech ľudí

Najdôležitejšou úlohou je pochopiť dôležitosť sociálnych interakcií, čo prezradil aj Mosseri počas konferencie Code Media: „Snažíme sa ich čo najlepšie pochopiť a vyhodnotiť.“ Najväčšia sociálna sieť sveta, ktorá funguje už 14 rokov, sa tak stále snaží prísť na to, čo je pre používateľa dôležité a chce sa naďalej vyvíjať. Snaha posledných rokov ale vyústila do straty používateľov, ktorí v niektorých krajinách začali Facebook zanedbávať. Mark Zuckerberg, ktorý onedlho zavíta na Slovensko, tak prezradil, že sa v nasledujúcich mesiacoch dočkáme významných zmien, ktoré majú používateľov prilákať späť.

Ako to všetko dopadne?

Mnohí sú tak už teraz zvedaví na výsledné rozhodnutie Facebooku nad osudom (ne)chceného Prieskumníka, ktorý iritoval mnohých používateľov a majiteľov stránok. Po výslednom sumarizovaní všetkých informácií tak môže táto funkcia zo sociálnej siete Marka Zuckerberga vymiznúť. Ak by však o túto možnosť používatelia prejavili veľký záujem, bude ju Facebook šíriť aj v globálnom merítku? Odpoveď na podobné otázky je zatiaľ neznáma, no najbližšie týždne by nám mali ukázať, akým smerom sa najväčšia sociálna sieť sveta bude uberať. Ak by ťa však zaujímala celá konverzácia Campbell Brownovej a Adama Mosseriho na konferencii Code Media 2018, môžeš si ju pozrieť aj na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú