Facebook sa ako najväčšia sociálna sieť na svete pravidelne mení a vyvíja. Pred mesiacmi na Slovensku vzbudilo vášne najmä predstavenie Prieskumníka, pričom táto funkcia sa u nás, ako aj v ďalších piatich krajinách, stále testuje. Facebook sa ale po krátkej dobe opäť mení, tentoraz však celosvetovo, výrazne a zdá sa, že mieri viac k svojim začiatkom.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Späť k účelu, za ktorým sieť vznikla

O zmene smerovania najväčšej sociálnej sieti sveta informuje jej samotný zakladateľ a šéf, Mark Zuckerberg. Mark sa k používateľom prihovára prostredníctvom svojho vlastného profilu, kde oznamuje veľký cieľ pre rok 2018. Facebook by mal byť menej o zábave, ale mal by sa viac zamerať na ľudí, ich vzájomné spájanie a priblíženie k tým, na ktorých záleží, teda k rodine, priateľom či známym.

Dodáva pritom, že toto rozhodnutie je založené na spätnej väzbe, ktorú dostávali od samotných používateľov. Tí poukazovali na to, že biznisové príspevky či posty od firiem a médií vytláčajú osobné momenty ľudí, ktoré vedú k ich vzájomnému prepájaniu. Tohto problému si je vedomí aj Mark:

„Vzhľadom na to, že na sieti je viac verejného obsahu ako príspevkov od vašich priateľov a rodiny,  rovnováha toho, čo sa nachádza na nástenke sa posunula od tej najdôležitejšej veci, ktorú môže Facebook urobiť – pomôcť nám vzájomne sa prepájať.“

Šéf najväčšej sociálnej sieti dodáva, že vo Facebooku cítia zodpovednosť, aby ich služby neboli len o zábave, ale prospievali aj blahu a k pohode ľudí. S cieľom vyriešiť túto situáciu sa preto obrátili aj na odborníkov, viedli vlastné výskumy a štúdie, ktoré im teraz pomáhajú priviesť dôležité zmeny.

„Výskum ukazuje, že keď používame sociálne médiá na spojenie s ľuďmi, na ktorých nám záleží, môže to byť dobré pre naše blaho. Môžeme sa cítiť viac prepojení a menej osamelí, a to koreluje s dlhodobými meraniami šťastia a zdravia u ľudí.“

Viac obsahu od priateľov, menej z biznisu

Na nástenke používateľov sa tak po novom má zobrazovať menej „pasívneho obsahu“, ktorý síce môže byť zábavný a informatívny, ale pre vzťahy ľudí nie až tak dôležitý. Mark potvrdzuje, že svojmu produktovému tímu zadal nový cieľ: zamerať sa na pomoc používateľom nájsť relevantný obsah, ktorý povedie k viac zmysluplným spoločenským konverzáciám a spojeniam.

Facebook začal na zmenách pracovať už minulý rok, pričom prvé zmeny používatelia uvidia na svojich nástenkách, kde sa začína zobrazovať viac obsahu od priateľov, rodiny a skupín. Naopak menej bude verejného obsahu od firiem a médií, a aj ten, ktorý sa zobrazí, má viac podporovať zmysluplné interakcie ľudí. Mark priznáva, že implementovaním týchto zmien používatelia očakávane strávia na sociálnej sieti menej času. To sa zdá z biznisového hľadiska ako krok späť, ale šéf Facebooku verí, že čas strávený na sociálnej sieti bude hodnotnejší, čo z dlhodobého hľadiska pomôže komunite aj spoločnosti.

Ak robíme správnu vec, verím, že to bude dobré pre našu komunitu a pre naše podnikanie aj v dlhodobom horizonte.“

Nenechaj si ujsť
Slovensko chce zdaniť Facebook a Google. Pripravujú nás o miliardy eur
A čo s prieskumníkom?

Celý Facebook teda čakajú veľké zmeny v zobrazovaní príspevkov. Otázkou zostáva ako presne sa to prejaví u nás, keďže na Slovensku stále prebieha test, ktorý rozdeľuje nástenku  používateľov na dve časti. Prvá obsahuje posty od priateľov a druhá, Prieskumník, zas zobrazuje obsah od médií či spoločností a značiek. Príspevky od priateľov združené v Novinkách by sa ale následkom nových zmien mohli vyberať relevatnejšie. Facebook však konečne zdá sa počúval viac názor ľudí než biznis a sociálnu sieť sa snaží priblížiť k zámeru, s ktorým pôvodne vznikol – vzájomne spájať používateľov, rodinu a priateľov.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
44%
Chcem to
0%
Mám to
22%
Nepáči sa mi to
33%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
 • diskutér

  odkedy je blbý Prieskumník tak sa mi skoro ni%c nezobrazuje. Priatelia pravidelne prispievajú, ale mne sa nič nezobrazuje…. Dokonca aj celý FB je seknutý a zobrazí sa mi len pár postov!

  • Danny

   Presne aj u mňa. Nechodím tam často, chodil som tam zväčša pozerať novinky. Do toho sa ukazovali aj príspevky od priateľov, bol to príjemný mix. Už by som prežil aj to rozdelenie, ale presne, takmer nič mi neukazuje. Ak priatelia pridajú 6 vecí za posledné hodiny, zobrazí mi ako poslednú možno nejakú z rána lebo už mi stihli ziznúť tie ostatné, ale keď si ich odkliknem osobitne, tak mi to na ich timeline ukáže. Logicky si dám u sbea teda zoradiť podľa najnovšieho a nie ten ich top… :D márna snaha, najnovšie mi zobrazí asi 4 dňové príspevky, takže musím dať zasa top, ktorý neukazuje príspevky za posledných pár hodín. Výborne.

 • Diego

  Tak sa mi namiesto výhodných leteniek budú ukazovať fotky detí ako dnes papali, a podobne. Super. Kiež by bola možnosť voľby si sám nastaviť ktoré stránky/ľudia budú zobrazovaní prioritne.