Facebook sa ako najväčšia sociálna sieť na svete pravidelne mení a vyvíja. Pred mesiacmi na Slovensku vzbudilo vášne najmä predstavenie Prieskumníka, pričom táto funkcia sa u nás, ako aj v ďalších piatich krajinách, stále testuje. Facebook sa ale po krátkej dobe opäť mení, tentoraz však celosvetovo, výrazne a zdá sa, že mieri viac k svojim začiatkom.
Späť k účelu, za ktorým sieť vznikla
O zmene smerovania najväčšej sociálnej sieti sveta informuje jej samotný zakladateľ a šéf, Mark Zuckerberg. Mark sa k používateľom prihovára prostredníctvom svojho vlastného profilu, kde oznamuje veľký cieľ pre rok 2018. Facebook by mal byť menej o zábave, ale mal by sa viac zamerať na ľudí, ich vzájomné spájanie a priblíženie k tým, na ktorých záleží, teda k rodine, priateľom či známym.

Dodáva pritom, že toto rozhodnutie je založené na spätnej väzbe, ktorú dostávali od samotných používateľov. Tí poukazovali na to, že biznisové príspevky či posty od firiem a médií vytláčajú osobné momenty ľudí, ktoré vedú k ich vzájomnému prepájaniu. Tohto problému si je vedomí aj Mark:
„Vzhľadom na to, že na sieti je viac verejného obsahu ako príspevkov od vašich priateľov a rodiny, rovnováha toho, čo sa nachádza na nástenke sa posunula od tej najdôležitejšej veci, ktorú môže Facebook urobiť – pomôcť nám vzájomne sa prepájať.“
Šéf najväčšej sociálnej sieti dodáva, že vo Facebooku cítia zodpovednosť, aby ich služby neboli len o zábave, ale prospievali aj blahu a k pohode ľudí. S cieľom vyriešiť túto situáciu sa preto obrátili aj na odborníkov, viedli vlastné výskumy a štúdie, ktoré im teraz pomáhajú priviesť dôležité zmeny.
„Výskum ukazuje, že keď používame sociálne médiá na spojenie s ľuďmi, na ktorých nám záleží, môže to byť dobré pre naše blaho. Môžeme sa cítiť viac prepojení a menej osamelí, a to koreluje s dlhodobými meraniami šťastia a zdravia u ľudí.“
Viac obsahu od priateľov, menej z biznisu
Na nástenke používateľov sa tak po novom má zobrazovať menej „pasívneho obsahu“, ktorý síce môže byť zábavný a informatívny, ale pre vzťahy ľudí nie až tak dôležitý. Mark potvrdzuje, že svojmu produktovému tímu zadal nový cieľ: zamerať sa na pomoc používateľom nájsť relevantný obsah, ktorý povedie k viac zmysluplným spoločenským konverzáciám a spojeniam.

Facebook začal na zmenách pracovať už minulý rok, pričom prvé zmeny používatelia uvidia na svojich nástenkách, kde sa začína zobrazovať viac obsahu od priateľov, rodiny a skupín. Naopak menej bude verejného obsahu od firiem a médií, a aj ten, ktorý sa zobrazí, má viac podporovať zmysluplné interakcie ľudí. Mark priznáva, že implementovaním týchto zmien používatelia očakávane strávia na sociálnej sieti menej času. To sa zdá z biznisového hľadiska ako krok späť, ale šéf Facebooku verí, že čas strávený na sociálnej sieti bude hodnotnejší, čo z dlhodobého hľadiska pomôže komunite aj spoločnosti.
„Ak robíme správnu vec, verím, že to bude dobré pre našu komunitu a pre naše podnikanie aj v dlhodobom horizonte.“
Nenechaj si ujsť
Slovensko chce zdaniť Facebook a Google. Pripravujú nás o miliardy eur
A čo s prieskumníkom?
Celý Facebook teda čakajú veľké zmeny v zobrazovaní príspevkov. Otázkou zostáva ako presne sa to prejaví u nás, keďže na Slovensku stále prebieha test, ktorý rozdeľuje nástenku používateľov na dve časti. Prvá obsahuje posty od priateľov a druhá, Prieskumník, zas zobrazuje obsah od médií či spoločností a značiek. Príspevky od priateľov združené v Novinkách by sa ale následkom nových zmien mohli vyberať relevatnejšie. Facebook však konečne zdá sa počúval viac názor ľudí než biznis a sociálnu sieť sa snaží priblížiť k zámeru, s ktorým pôvodne vznikol – vzájomne spájať používateľov, rodinu a priateľov.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ História prepísaná, helikoptéra na Marse úspešne vzlietla a následne pristála, máme prvú fotografiu

ZAUJÍMAVÉ Slovensko čelilo masívnemu hackerskému útoku na firmy a inštitúcie. Čo sa vlastne stalo?

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
