Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prednedávnom sa na verejnosť dostali informácie o hacknutí smartfónu Jeffa Bezosa prostredníctvom aplikácie WhatsApp, cez ktorú prijal CEO Amazonu videosúbor s vírusom. Za celým útokom má stáť saudskoarabský princ. Táto správa následne spochybnila aj bezpečnosť aplikácie. Facebook však v tomto prípade vinu odmieta a pri hľadaní vinníka poukázal na Apple. Práve iPhone Jeffa Bezosa mal byť príčinou toho, prečo došlo k tomuto hackerskému útoku. Facebook tvrdí, že WhatsApp má bezpečné end-to-end šifrovanie, informuje Gizmodo.

Hacknutie smartfónu jedného z najbohatších mužov sveta malo prebehnúť ešte v roku 2018, kedy Jeff Bezos prijal cez WhatsApp 4,4 MB veľký video súbor s vírusom, pomocou ktorého sa útočníkom následne podarilo odcudziť množstvo dát. Správa pochádzala od korunného princa Mohammeda bin Salmana, ktorý chcel podľa expertov získať o Bezosovi kompromitujúce informácie. Tomu predchádzali komentáre od Džamala Chašakdžího, ktorý v nich kritizoval Saudskú Arábiu. Džamal pracoval pre The Washington Post, ktorý vlastní Jeff Bezos, a bol zavraždený 5 mesiacov po tomto hackerskom útoku. Ďalšie informácie sa dozvieš v tomto samostatnom článku.

Facebook nepriamo hádže vinu na Apple. WhatsApp však nie je bezchybný

Podľa vyjadrení viceprezidenta Facebooku pre globálne záležitosti a komunikáciu, Nicka Clegga, v rozhovore pre BBC, má byť v tomto prípade aplikácia WhatsApp nevinne. Práve prostredníctvom nej prijal Bezos zavírenú správu, no hacknutie smartfónu nemalo byť chybou aplikácie. Facebook z tohto nepriamo obvinil Apple a verí, že end-to-end šifrovanie správ vo WhatsApp je nemožné napadnúť. Firma FTI Consulting, ktorá po útoku analyzovala Bezosov smartfónu, informovala o tom, že krátko po prijatí správy začal jeho iPhone X odosielať nezvyčajne veľké objemy dát, ktoré zahŕňali aj jeho súkromnú komunikáciu s priateľkou, informuje Live Mint.

Zakladateľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos, SITA

Nenechaj si ujsť
Facebook testuje tmavý režim na ďalších Androidoch. Kedy príde pre všetkých?

Nick Clegg teda tvrdí, že niečo muselo ovplyvniť samotný operačný systém smartfónu. Situáciu prirovnal k šíreniu vírusu cez email, kedy nie je napadnutie počítača chybou emailového klienta, ale nastane až po otvorení obsahu so škodlivým kódom. Odborníci na kybernetickú bezpečnosť však poukázali na to, že ani WhatsApp nie je na 100 % bezpečný. Po Cleggových vyjadreniach poukázali na 2 minuloročné chyby v aplikácii. V jednom prípade vyvinula izraelská skupina NSO vírus, ktorý sa aktivoval, ak útočník obeti cez WhatsApp zavolal.

Pixabay

Obeť ani nemusela hovor prijať. Facebook ju následne obvinil z vytvorenia vírusu. Ďalšia zraniteľnosť sa podobá na prípad Jeffa Bezosa a hackeri dokázali nájsť chybu, vďaka ktorej mohli získať prístup k správam používateľa odoslaním infikovaného video súboru. Apple sa k tomuto nepriamemu obvineniu zatiaľ nevyjadril. Saudská Arábia však odmieta obvinenie, že za útokom stojí korunný princ Mohammed bin Salman a dožaduje sa vyšetrovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú