Do smartfónu amerického miliardára Jeffa Bezosa údajne prenikol saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman. Okolo celej situácie sa ale vynára veľké množstvo otázok. Korunný princ má totiž s Bezosom priateľský vzťah a po týchto udalostiach sa navyše obáva aj o oslabenie jeho snahy prilákať do Saudskej Arábie viac západných investorov.

Všetko sa udialo ešte koncom roka 2018, kedy sa súkromný smartfón Jeffa Bezosa stal obeťou hackerského útoku. Z aplikácie WhatsApp prijal správu zo súkromného účtu korunného princa Mohammeda bin Salmana, informuje GeekWire. Súčasťou správy bol aj zavírený videosúbor, na základe ktorého si Saudská Arábia stiahla z Bezosovho smartfónu veľké množstvo dát.

Vďaka týmto tvrdeniam sa vynárajú otázky, akým spôsobom sa do amerického bulvárneho plátku National Enquirer dostali podrobnosti o Bezosovom osobnom živote vrátane súkromných SMS správ. Ďalej sa mnoho ľudí pýta, čo robil saudskoarabský korunný princ a jeho spolupracovníci v období pred vraždou komentátora Džamala Chašakdžího.

Ten totiž pracoval pre americký denník Washington Post, pričom zabitý bol 5 mesiacov po hackerskom útoku na Bezosov smartfón. Zaujímavosťou pritom je, že Washington Post vlastní práve Jeff Bezos. Experti sa domnievajú, že Bezos sa stal terčom útokov s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že je majiteľom spomenutého denníka.

Zavražedený Džamal Chašakdží totiž kriticky písal o Saudskej Arábii a je preto pravdepodobné, že korunný princ chcel pomocou hackerského útoku získať o Bezosovi kompromitujúce informácie, ktoré by mohol použiť pri vydieraní. Nepáčilo sa mu totiž, že Washington Post písal o Saudskej Arábií a kráľovskej rodine, informuje The Guardian.

Forenznú analýzu hackerského útoku mala na starosti Agnés Callamard, špeciálna spravodajkyňa OSN pre vyšetrovanie mimosúdnych vrážd. Tento prípad považuje za natoľko vážny, že vyšetrovatelia naliehajú na Saudskú Arábiu, aby všetky zistenia vysvetlila. Agnés Callamard vedie aj vlastné vyšetrovanie vraždy Chašákdžího.

Podľa jej tvrdení sa ona a jej tím dopracovali k dôveryhodným dôkazom, že za vraždu nesú zodpovednosť korunný princ a vysoký saudskoarabskí činitelia, pričom ďalej dodala, že na vyšetrovaní sa stále pracuje. Saudská Arábia aktuálne popiera všetky obvinenia z napadnutia Bezosovho telefónu a zverejnenia jeho súkromných správ a bude ešte veľmi zaujímavé sledovať, či sa dočkáme pravdy a spravodlivého ukončenia celej kauzy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom