Premiér Peter Pellegrini v piatok oficiálne potvrdil 1. prípad nákazy koronavírusom na Slovensku. V nasledujúcich dňoch sa počet nakazených Slovákov ešte zvýšil. Boli zavedené preventívne opatrenia a nariadenia, ktoré majú obmedziť šírenie tohto vírusového ochorenia. Školy v mnohých častiach krajiny budú na istý čas zatvorené a občania sú informovaní o situácii aj prostredníctvom SMS správ a teraz aj sociálnych sietí. Facebook začal Slovákom zobrazovať na nástenkách správu o koronavíruse s odkazom na web Ministerstva zdravotníctva. Stránka je nedostupná.

Aktuálne šírenie ochorenia COVID-19 vyvoláva obavy v mnohých krajinách po celom svete. V Európe je najhoršia situácia v Taliansku, kde sa koronavírusom doteraz nakazilo vyše 9 000 ľudí. Krajina je už aktuálne v karanténe.

Po niekoľkých potvrdených prípadoch aj na Slovensku začali platiť preventívne opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu tohto vírusu. Ministerstvo zdravotníctva o probléme informovalo ľudí aj pomocou krátkych textových správ, ktoré boli rozosielané ešte v predošlých dňoch.

Na koronavírus upozorňujú aj najznámejšie sociálne siete

Informovať ľudí chce aj najväčšia sociálna sieť sveta, ktorá používateľom v mnohých krajinách začala zobrazovať upozornenie na koronavírus s odkazom na web Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alebo na miestne Ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ čo v zahraničí môže Facebook odkazovať práve na stránku WHO, na Slovensku posiela ľudí v krátkej správe na internetovú adresu Ministerstva zdravotníctva SR. Upozornenie na koronavírus si na sieti všimli viacerí používatelia a média, vrátane našej redakcie.

Screenshot/FonTech/Facebook

Facebook tak odkazuje ľudí na oficiálny web MZ SR, kde majú mať prístup k aktuálnym informáciám. Problémom však je, že stránka ministerstva bola niekoľko hodín nefunkčná. Aktuálne opäť funguje. Pri načítavaní sa zobrazovala správa „504 Gateway Time-out“, ktorá naznačuje, že web bol preťažený. Kritiku voči tejto chybe vyjadril na Facebooku aj Michal Truban, líder politickej strany Progresívne Slovensko. Podľa neho je práve situácia s koronavírusom veľkou skúškou pre štátne IT systémy a ako sa ukazuje, nie všetky z nich sú v takom stave, aby zvládali väčší nápor ľudí.

Screenshot/FonTech/Instagram

Nenechaj si ujsť
Slováci predávajú na Facebooku drahé ochranné rúška, na koronavíruse chcú zbohatnúť

Všimli sme si, že podobným spôsobom sa Facebook snaží ľudí o ochorení ľudí informovať aj prostredníctvom sociálnej siete Instagram, kde sa pri vyhľadaní hashtagu „#coronavirus“  alebo „#koronavirus“ zobrazuje dialógové okno s odkazom na web Svetovej zdravotníckej organizácie.

Screenshot/FonTech/Instagram

V tomto prípade spoločnosť neodkazuje na web MZ SR. Instagram ani hlavná aplikácia Facebooku však na koronavírus neupozorňuje pri vyhľadávaní hashtagu s diakritikou. Sociálna sieť pritom ľudí informuje aj prostredníctvom webovej a mobilnej aplikácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú