Štvrtá generácia Škody Fabia nám už pomaly klope na dvere. Prvá Fabia postavená na modernej platforme MQB-A0 bude doposiaľ najpriestrannejšou, najkomfortnejšou a najbezpečnejšou Fabiou v histórii.

Fabia sa na trhu objavila už v roku 1999 a od tej doby automobilka predala viac ako 4,5 milióna kusov nesmierne populárneho modelu. Za jej obrovským úspechom stojí aj to, že pri Fabii bolo k dispozícii hneď niekoľko karosárskych prevedení, ako hatchback, kombi, sedan, či offroadovejší model Scoutline uvedený v roku 2009.

Škoda

S využitím modulárnej platformy MQB-A0 koncernu Volkswagen vyrástla nová Škoda Fabia v porovnaní s predchádzajúcou generáciou vo všetkých smeroch. Napríklad objem batožinového priestoru, ktorý patrí k prednostiam súčasnej generácie, sa navýšil o ďalších 50 litrov.

Bohatá nádielka motorov

Základom novej generácie budú úplne nové motory Evo z koncernu Volkswagen. Celkovo bude k dispozícii až 5 benzínových motorizácií s výkonnostným spektrom od 48 kW (65 koní) až po 110 kW (150 koní).

Loading...

Loading…

Priemerná spotreba litrových motorov sa pohybuje niekde na úrovni 5 l/100 km podľa cyklu WLTP. Štandardne bude Fabia vybavená 40-litrovou nádržou, no za príplatok bude k dispozícii aj 50-litrová nádrž, s ktorou bude dojazd atakovať hranicu 1000 km.

Vrcholný motor prvýkrát predstavuje 1,5-litrový štvorvalec TSI s výkonom 110 kW (150 koní), ktorý už v základe dostane 7-stupňovú automatickú prevodovku. K úspore paliva prispeje aj systém aktívneho riadenia valcov ACT, ktorý v prípade malej záťaže vypne dva prostredné valce.

Skvelá spotreba, to nie je iba o úsporných motoroch, ale aj o skvelej aerodynamike. Koeficient odporu vzduchu je tu iba 0,28, čo je najmenej v danom segmente. Túto skvelú hodnotu sa podarilo dosiahnuť aj vďaka aktívnym lamelám na prívod vzduchu, ktoré dokážu pri jazde rýchlosťou 120 km/h ušetriť v priemere až 0,2 l paliva na 100 km.

Bezpečnosť a systémy, aké sme doposiaľ vo Fabii ešte nevideli

Technológie z vyšších radov Škoda sa tentokrát dostávajú aj do „malej“ Fabie, vďaka čomu sa auto doťahuje na svojich väčších súrodencov. Už v štandarde sú k dispozícii airbagy vodiča a spolujazdca, hlavové airbagy a bočné airbagy. Za príplatok sa dajú dokúpiť aj kolenné airbagy a zadné bočné airbagy.

Škoda

Z pokročilých systémov sa do Fabie dostal systém Asistovanej jazdy 1.0, ktorý kombinuje adaptívny tempomat až do rýchlosti 210 km/h, asistenta jazdy v jazdnom pruhu, alebo príplatkovú funkciu zmeny jazdného pruhu na diaľnici, ktorá vodiča upozorní v prípade, že by bola zmena pruhu nebezpečná.

Štvrtá generácia Fabie dostáva aj funkciu automatického parkovania, ktoré je aktívne do rýchlosti 40 km/h. Auto dokáže samo zaparkovať pozdĺžnym, ale aj priečnym spôsobom. Proti nechceným „ťukancom“ chráni manévrovací asistent, ktorý automaticky vozidlo zastaví, ak sa za autom, alebo pred ním nachádza prekážka.

Škoda

Po prvýkrát vo Fabii nájdeme aj systém rozpoznávania dopravných značiek, virtuálny kokpit či príplatkovú Full LED svetelnú technológiu. V interiéri sa už budú nachádzať iba moderné USB-C konektory a celkovo bude nová Fabia obsahovať až 43 Simply Clever prvkov, z čoho 13 má byť úplne nových. Päť z nich dokonca zažije v novej Fabii absolútnu premiéru v rámci automobilky Škoda.

Prehľad nových Simply Clever riešení:

 • Sklopné operadlo sedadla spolujazdca
 • Dve odkladacie vrecká na mobilné telefóny na zadnej strane operadiel predných sedadiel
 • Multifunkčné vrecko
 • USB-C konektor vo vnútornom spätnom zrkadle
 • Skladacia pružná odkladacia schránka v batožinovom priestore
 • Zadná čítacia lampička ovládaná z predných sedadiel
 • Odnímateľný držiak nápojov
 • Dva háčiky na prichytenie oka systému TopTether v batožinovom priestore
 • Držiak kariet a pier v odkladacej schránke pred radiacou pákou
 • Držiak kariet a mincí vo veku odkladacej schránky pred spolujazdcom
 • Odkladacia schránka umiestnená v tuneli pred zadnými sedadlami, vrátane držiakov nápojov
 • Odnímateľná slnečná clona pre panoramatickú strechu
 • Ochranný kryt nákladovej hrany
Maskovaná novinka zachytená na verejnosti

Fotografie a videá novej generácie Fabia sa už na internete objavili, auto však bolo na prvý pohľad decentné, no vo finálne pomerne dobre maskované. Nedávno nám automobilka ukázala prvú oficiálnu fotografiu, ktorá však odhaľuje iba bočnú siluetu štvrtej generácie Fabia. Svetová premiéra novej generácie modelu Škoda Fabia sa uskutoční na jar 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom