Svetové spoločnosti neustále pracujú na tom, aby na trh priniesli batérie, ktoré sa budú rýchlejšie nabíjať a ktoré poskytnú dojazd na úrovni bežných automobilov.

Pred pár dňami sme informovali o koncerne General Motors (GM), ktorý je veľmi blízko k vývoju batérii novej generácie. Tie by mali mať životnosť až neuveriteľných 1,6 milióna km, pričom poskytnú rovnako prelomový dojazd až 1000 km. To sú čísla, ktoré s určitosťou dokážu ku kúpe presvedčiť nejedného záujemcu o elektrické vozidlo.

Zobraziť celú galériu (1)
Nový koncept batérie pre elektromobily od General Motors / Zdroj: Steve Fecht / General Motors

Najnovšie ale pracuje na zaujímavej batérii aj americká spoločnosť Nanotech Energy so sídlom v Kalifornii. Podľa vyjadrení pracuje na grafénovej batérii, ktorá by mala okrem iného poskytnúť extrémne rýchle nabíjanie, čo je ďalšia vlastnosť, ktorá si zaslúži vylepšenie, informuje CleanTechnica.

Grafén mnohí považujú za materiál budúcnosti. Práve ten má byť použitý pri výrobe nových batérií. Je miliónkrát tenší ako ľudský vlas, dokáže sa natiahnuť o 20 % svojej dĺžky a navyše je 6-krát ľahší a až 200 násobne pevnejší ako oceľ. Zaujímavosťou je, že prenáša elektróny rýchlosťou až 1 milión m/s a je vysoko vodivý, čo sú kľúčové ingrediencie pre batérie budúcnosti.

Spoločnosť Nanotech Energy tvrdí, že nové grafénové batérie budú mať mimoriadne vysokú výkonovú hustotu, vysokú energetickú hustotu a dlhú životnosť. Čo je asi najdôležitejšie, je však fakt, že nové batérie zabezpečia extrémne rýchle nabíjanie. Konkrétne zrýchlenie sa odhaduje až na 18 násobok súčasných lítium-iónových batérií.

Generálny riaditeľ Nanotech Energy, Jack Kavanaugh, tvrdí, že plánujú vyrobiť nehorľavú a ekologickú batériu, ktorá splní všetky vlastnosti spomenuté vyššie. „Sme presvedčení, že máme jedinečný produkt, ktorý ovplyvní technológie a viaceré trhy,“ dodal Kavanaugh. Týmto tvrdením narážal na fakt, že ak sa nová batéria potvrdí, znamenalo by to zásadný nárast predaja elektromobilov.

Nová grafénová batéria príde na trh najneskôr do 12 mesiacov. Skutočnosť, že o batérii nie sú dostupné zatiaľ žiadne konkrétne čísla, nahráva rôznym skeptikom, ktorí najnovším správam príliš neveria.

V rukáve má niečo aj Tesla

Najnovšie správy hovoria, že Tesla sa má pripravovať na využitie nových, cenovo dostupných akumulátorov, ktoré by dokázali skresať cenu elektromobilov až na úroveň bežných áut so spaľovacím motorom. Takéto batérie majú priniesť dlhšiu výdrž a životnosť až na 1,6 miliónov kilometrov, pričom by ich Tesla následne mohla využiť aj v iných oblastiach. O téme exkluzívne informovala agentúra Reuters.

Veľké odhalenia majú prísť už počas „Dňa batérie“ v júni. Tesla chce začať využívať batériové články s novou technológiou, ktorá zásadne zvýši životnosť, dojazd, no zároveň zníži celkovú cenu batérie, čím klesne aj predajná cena elektromobilov. Navyše, jej vozidlá sa majú stať súčasťou siete pre zdieľanie energie, vďaka čomu by sa Tesla mohla stať konkurenciou aj pre rôzne energetické spoločnosti.

Nová technológia batérií bola vyvinutá v spolupráci s Contemporary Amperex Technology Ltd. v Číne a bude to práve trh v tejto krajine, kde sa má nový typ akumulátora vo vozidlách Tesly objaviť najskôr.

Pri ich výrobe sa chce pritom zbaviť kobaltu, najdrahšieho ťažkého kovu v batériách, a využiť inovatívne chemické procesy a aditíva, ktoré by dokázali zvýšiť kapacitu a hustotu batérií, no zároveň by znížili stres batérií a poskytli možnosť uchovania väčšieho množstva energie po dlhšiu dobu.

Stresový jav v batériách môže nastávať pri úplnom vybíjaní a následnom plnom nabití, čo negatívne ovplyvňuje aj samotnú životnosť článkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom