Na Medzinárodnej konferencii o kybernetickej bezpečnosti v Manhattane forenzný expert z FBI, Stephen Flatley, nazýval vývojárov z Apple hlupákmi či diabolskými géniami. Všetky tieto slová padali len preto, že Apple sťažuje FBI prácu pri prelomovaní hesiel iPhonov.

Zabezpečenie Apple zariadení je jedno z najlepších, čo súčasný trh ponúka, o tom niet pochýb. Radosť z toho však nemajú orgány ako FBI, ktoré mnohokrát potrebujú túto ochranu prelomiť. Posledné zmeny v operačnom systéme iOS však zabezpečenie ešte niekoľkonásobne zvýšili.

Ochrana súkromia alebo marenie vyšetrovania?

„Doteraz nám softvéry na brute force attack dokázali previesť 45 útokov za sekundu, teraz dokážu spraviť 1 útok za 18 sekúnd.“ povedal Stephen. „Čas potrebný na prelomenie tým stúpol z 2 dní na 2 mesiace.“ Brute force attack je technika hackovania, kedy sa skúša každá jedna možnosť na prelomenie hesla, až kým sa to nepodarí.

Jeho slová pokračovali v zmysle, že tu už nejde o vylepšenie istej funkcie, ale o marenie vyšetrovania. Slová padli aj na stranu izraelskej spoločnosti Cellebrite, ktorá predáva hackerské softvéry a zariadenia práve orgánom činným v trestnom konaní. Zo spolupráce s nimi nie je zrovna nadšený, no momentálne sú vraj jediní, ktorí dokážu zabezpečeniu Apple čeliť. Ak máte podobných géniov na svojej strane, môže vám to pomôcť dostať sa pred tých druhých.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom