Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Poradcovia vesmírnej agentúry USA vyjadrili svoje obavy o bezpečnostnú kultúru v NASA a to predovšetkým v rámci programu Artemis, informuje portál SpaceNews. Artemis má za cieľ dostať astronautov naspäť na Mesiac pomocou rakety SLS, Starship, vesmírnej stanice Gateway a množstva ďalších technológií.

Môže opakovať staré chyby

Poradcovia podotkli, že došlo k zhoršeniu bezpečnosti v tejto vesmírnej agentúre, pričom kvôli tomu hrozí opakovanie tých istých chýb, ktoré už v minulosti viedli k rôznym katastrofám a tragédiám. Odvolávajú sa pri tom na problémy prvej misie programu Artemis, v rámci ktorej koncom minulého roka po prvý raz vzlietla predražená raketa SLS s kozmickou loďou Orion. Bez problémov sa totiž táto misia rozhodne nezaobišla.

Údajne vtedy došlo k ľudskému pochybeniu, ktoré spôsobilo pomerne silný únik vodíka a ohrozilo ako raketu za vyše 4 miliardy amerických dolárov, tak aj celú odpaľovaciu rampu. Komunikácia týkajúca sa tohto problému navyše následne neprebehla podľa dohodnutých predpisov a noriem, avšak detaily správa neopisuje.

NASA/Aubrey Gemignani

Správa vysvetľuje, že či už sa jedná o ojedinelý prípad alebo všeobecný problém s bezpečnosťou, mal by pre NASA slúžiť ako pripomienka toho, že sa má agentúra snažiť chrániť zdravie zamestnancov a ľudí. Experti tiež podotýkajú, že sa môže stať problematickou približne dvojročná medzera medzi misiou Artemis 1 a Artemis 2, ktorá má vziať do vesmíru aj prvú ľudskú posádku. Konkrétne sa poradcovia boja, že môže počas tejto medzery dôjsť k strate skúseností a teda aj zníženiu bezpečnosti.

Večný únik vodíka

Azda najväčším a zároveň najčastejším problémom, s ktorým sa raketa SLS pred misiou Artemis 1 potýkala, boli neprestajné úniky vodíka, ktoré v mnohých prípadoch prekračovali maximálne povolené množstvá z hľadiska ochrany pred požiarom/výbuchom. Mokrý test sa kvôli tomu nepodarilo vykonať niekoľkokrát po sebe.

Príde o zamestnancov

Ďalšou hrozbou je údajné zmenšovanie pracovnej sily, kvôli čomu ostane program Artemis s oveľa menším množstvom skúseností. Nepravideľnosť týchto misií a tiež zmeny ich podstaty (s posádkou, bez posádky, na lunárnu orbitu, na lunárny povrch) môžu znamenať poriadnu výzvu dokonca aj pre skúsených zamestnancov. V blízkej budúcnosti je prakticky každá misia Artemis špecifická a možno ich všetky klasifikovať ako testovacie.

NASA/Flickr

Napriek obavám poradcovia vyzdvihli úspech NASA a Artemis 1, keďže aj napriek veľkým prekážkam a neustálym odkladom skončila misia veľkým úspechom a dokázala, že raketa SLS spolu s kozmickou loďou Orion naozaj funguje. Priamo na Mesiac ale astronautov napriek tomu nedostane, keďže na to nemá kapacitu.

Miesto toho ich dopraví k stanici Gateway na lunárnej orbite, odkiaľ ich vezme na povrch Mesiaca raketa Starship. Tú momentálne vyvíja SpaceX a pôjde o najväčšiu kozmickú loď, akú kedy ľudstvo skonštruovalo. Práve Gateway sa ale môže stať kameňom úrazu, keďže naďalej nie je isté, či bude pripravená včas.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú