Pravdepodobnosť, že Zem je v celom vesmíre jedinou planétou, na ktorej existuje život, je tak malá, že tvrdiť našu jedinečnosť nie je veľmi rozumné. Naopak, takmer s určitosťou by sa dalo povedať, že život (nemusí byť inteligentný) existuje aj na iných miestach.

Taktiež môže na svoje fungovanie potrebovať iné látky a podmienky, než na aké je uspôsobený pozemský život. Portál Geek prišiel s informáciou, že hľadanie mimozemského života by sa mohlo zamerať na detekciu inej látky, než je kyslík. Fosfán, jedovatý plyn by mohol byť tým správnym indikátorom, ktorý by nám v aktuálnej situácii mohol naznačiť prítomnosť života na danej planéte.

Nie všetky organizmy potrebujú k životu kyslík

Vedci z MIT naznačujú, že prítomnosť veľkého množstva fosfánu v atmosfére indikuje prítomnosť určitej formy života na danej planéte. Ide totiž o látku, ktorá je produkovaná výlučne živými organizmami, ktoré majú averziu ku kyslíku a ktoré sa nachádzajú napríklad aj na Zemi. Síce je kyslík nevyhnutnou zložkou života pre väčšinu organizmov, existujú aj také druhy, ktoré sa bez neho zaobídu.

Vyfiltrovaných bolo približne 16 000 vesmírnych objektov, ktoré by mohli byť potencionálnymi kandidátmi na hľadanie mimozemského života. S vhodnými prístrojmi je možné zistiť prítomnosť fosfánu až do 16 svetelných rokov. S pripravovaným vesmírnym teleskopom Jamesa Webba to už nebude vôbec problém a navyše ide o jediný spôsob, ako takýto výskum vykonať. Zatiaľ totiž nemáme dostatočne rozvinuté technológie, aby sme mohli takto vzdialené vesmírne objekty navštíviť osobne.

Samotný vesmírny ďalekohľad James Webb má mať priemer 6,5 metra, výkon 2000 W a jeho cena je približne 10 miliárd dolárov. Jeho schopnosť sledovať vzdialené objekty bude obrovským prínosom, nakoľko je výkonnejší ako Hubblov teleskop. Jeho spustenie sa očakáva 30. marca 2021, takže na prvé reálne výsledky si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP