Hlučná jazda na motorke či aute môže vo vybraných francúzskych oblastiach vyjsť poriadne draho. Kompetentní totiž začali s testovaním tzv. „zvukových radarov“, ktoré majú odhaliť previnilca počas príliš hlučnej jazdy pri prejazde dedinou alebo inými lokalitami. Francúzsko testuje niekoľko takýchto zariadení a hoci zatiaľ neposlalo žiadnu pokutu, stať sa tak môže už po schválení novely zákona počas tejto jesene. Informácie ako prvý priniesol portál Reuters.

Nové zvukové radary sa budú vo Francúzsku zameriavať na vodičov, ktorí svojimi hlasnými motormi a výfukmi počas jazdy robia nadmerný hluk, za čo už onedlho dostanú vo vybraných oblastiach pokuty. Krajina zatiaľ testuje nové zvukové radary v malom mestečku Villeneuve-le-Roi neďaleko parížskeho letiska Orly, ďalších 40 kusov týchto zariadení operuje pri hlučných parížskych baroch a 17 z nich monitoruje aj hlučnosť na staveniskách. Ďalší sa nachádza vo vidieckej oblasti Saint-Forget a 2 takéto radary pribudnú aj v centre Paríža.

Francúzsko sa taktiež rozhodlo bojovať s hlučnými autami a motorkami

Všetky zvukové radary sú zatiaľ v testovacej prevádzke, no aj mestečko Villneuve-le-Roi je pripravené na ich ostrú prevádzku hneď po tom, čo bude schválený nový zákon. Vláda tak chce skoncovať s hlučnými jazdami motorkárov či majiteľov športových áut, ktoré sú v porovnaní s klasickými výrazne hlučnejšie a podľa úradníka Villeneuve-le-Roi obyvateľov obťažuje takáto demonštrácia ich výkonu, informoval Reuters.

Nové zvukové radary tak majú odhaliť každého previnilca, ktorý by zvukovým prejavom motorky alebo auta prekročil povolenú hranicu hlučnosti. Štvorica mikrofónov potom určí zdroj nadmerného hluku a s prepojením na policajný kamerový systém bude možné zaznamenať konkrétne vozidlo, pričom jeho majiteľovi bude automaticky udelená pokuta. Francúzsko už má v zákone legislatívu, ktorá definuje limity hluku pri jazde, no vymáhanie pokút bolo pre políciu náročné, pretože zakaždým museli previnilcov zastaviť.

Nenechaj si ujsť
Anglická polícia využíva chybné rozpoznávanie tváre. V 81 % prípadov označuje nevinných ľudí za podozrivých

S novými zvukovými mikrofónmi a obrazovým materiálom, ktorý zobrazí zdroj nadmerného hluku aj vizuálne, získa polícia nepopierateľné dôkazy, vďaka ktorým bude vodiča pokutovať. Francúzsko však najprv plánuje 2-ročnú testovaciu prevádzku na definovanie hladiny nadmerného hluku, aby tak neskôr bolo možné jednoduchšie a efektívne určiť, kedy už vozidlo prekročilo stanovený limit. Touto inováciou tak polícia zbaví obyvateľov viacerých oblastí hlučných áut a motocyklov, ktoré už nebudú môcť demonštrovať svoj výkon či nový športový výfuk.

Prvý zvukový radar bol nasadený v Abu Dabí

Podobný systém však ešte v máji tohto roka spustila polícia v Spojených arabských emirátoch, kde v treťom najľudnatejšom meste Šarjah zaradila do prevádzky zariadenia napájané solárnou energiou, ktoré taktiež pomocou mikrofónu a kamery monitorujú hlučnosť na cestách.

Pri prekročení limitu 95 dB dostane operačné stredisko upozornenie, ak je na ceste viac hlučných vozidiel. Vodičom v takomto prípade hrozí pokuta 2000 dirhamov, čo je zhruba 188 €, no dostanú aj 12 čiernych bodov. Podľa informácií portálu Khaleej Times môže byť vozidlo dokonca zabavené na 6 mesiacov.

Zrejme prvý radar takéhoto druhu však predstavila polícia v Abu Dabí ešte v roku 2016, kedy kapitán Ahmad Abdullah Al Muhairi vyvinul zariadenie pre meranie hluku vozidiel v premávke, informuje Independent. Zvukový radar pritom pracuje na podobnom princípe, kedy pri zaznamenaní vysokej hladiny zvuku kamera zachytí hlučné vozidlo, evidenčné číslo a vodič dostane pokutu.

Podľa miestnej polície mali byť tieto zariadenia nasadené najmä v okolí obytných zón, nemocníc, škôl či mešít, aby už obyvateľov nerušili vodiči s hlučnými vozidlami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom