Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelá inteligencia si našla miesto v mnohých zariadeniach a stala sa bežnou súčasťou každodenného života, pričom jej možnosti využívajú aj policajné zložky vo viacerých krajinách. Do praxe zapojila túto technológiu aj anglická metropolitná polícia, no výsledky nie sú v reálne podľa očakávaní, informuje Engadget. Rozpoznávanie tváre je podľa výsledkov hodnotenia systému z veľkej časti chybné a na súde by mohlo byť jeho používanie uznané za „nezákonné“.

Využitie technológie rozpoznávania tváre je čoraz častejšie a sledovanie tváre býva využívané na veľkých podujatiach alebo na miestach, kde sa denne premelie veľké množstvo ľudí. V takej Číne je technológia využívaná na monitorovanie etnických menšín. Svoje uplatnenie však našla aj v radoch anglickej metropolitnej polície. Jej výsledky sú však viac ako nevyhovujúce.

Problémová technológia v rukách anglickej polície

Podľa reportu Sky News, v spolupráci s The Guardian, je tento systém pre rozpoznávanie tvárí v 81 % prípadov chybný a polícii nahlasuje aj tváre, ktoré nie sú na zozname podozrivých. Poprvýkrát bola táto technológia použitá anglickou políciu na karnevale v Notting Hill v auguste 2016. Odvtedy kontrolovala tváre ľudí aj na 10 ďalších akciách. Výskumníci teraz skúmali úspešnosť rozpoznania tváre, ktoré bolo správne iba v 8 zo 42 prípadov.

Nenechaj si ujsť
Taylor Swift využila na svojom koncerte rozpoznávanie tváre na prítomných ľuďoch

Nezávislé hodnotenie systému si pritom objednal Scotland Yard a skúmali ho výskumníci z Univerzity v Essexe. Metropolitná polícia však meria úspešnosť technológie iným spôsobom a porovnáva úspešné a neúspešné zhody s celkovým počtom kontrolovaných tvárí. Podľa tohto merania je chybovosť systému iba 0,1 %. Zástupca asistenta komisára metropolitnej polície ale s výsledkami nezávislého výskumu nesúhlasí a je sklamaný týmito negatívnymi vyjadreniami.

To by však nebolo poprvýkrát, kedy polícia zlyhala pri odhaľovaní podozrivých ľudí. Britská polícia v južnom Walese totiž ešte v minulom roku chybne identifikovala až 2 300 ľudí ako podozrivých zločincov. Tieto prípady sú tak jednoznačnými dôkazmi toho, že aj špičková technológia, akou umelá inteligencia je, má pred sebou ešte dlhú cestu, pokým poskytne naozaj dôveryhodné výsledky a stane sa spoľahlivým prostriedkom pre odhaľovanie zločincov v davoch ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú