Aktuálna situácia vo svete nabíjacích adaptérov zarmucuje Európsku úniu, ktorej snaha štandardizovať USB konektor pre všetky nabíjačky nebola tak celkom úspešná. Dohodu o prijatí nariadenia podpísali pred 9 rokmi mnohí veľkí výrobcovia smartfónov. Po rokoch chce EÚ napraviť neuspokojivé výsledky výskumom, ktorý môže priniesť povinné využívanie jednotného typu USB nabíjačiek vo všetkých smartfónoch.

Prvé nariadenie o povinnom využívaní microUSB štandardu podpísali výrobcovia smartfónov ešte v roku 2009 a potom aj v rokoch 2013 a 2014, keď vypršala platnosť dohody. Snaha Európskej únie priniesť do nabíjačiek týchto zariadení jednotný typ konektora ale nedopadla podľa predstáv. Taký Apple si to vysvetlil po svojom a miesto osadenia nového konektora priamo do kábla pre nabíjačku ho začal predávať osobitne za poriadne predraženú cenu.

Európska únia chce opäť regulovať nabíjanie smartfónov

Výsledkom toho všetkého je podľa tvrdení Európskej komisie až 51 000 ton vzniknutého odpadu ročne. Ten zahŕňa prevažne nepotrebné nabíjacie adaptéry. Komisia však chce tento problém opäť riešiť. Preto spustí štúdiu, ktorá vyhodnotí nové možnosti, čo potvrdila európska komisárka pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestagerová. „Status Quo“ sa podľa všetkého nezmenil. EÚ tak chce novou iniciatívou uľahčiť prácu regulačným orgánom, ktoré budú môcť potom prijať potrebné rozhodnutia.

Nenechaj si ujsť
Apple spravil pred dekádou rázne rozhodnutie, ktoré poznačilo systém iOS

Vzhľadom na nedostačujúci výsledok s týmto dobrovoľným prístupom, komisia čoskoro začne výskum na zhodnotenie vplyvu nákladov a benefitov ďalších rozličných možností.“ – Európska komisárka pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestagerová.

V tomto smere tak bude opäť presadzované využitie jednotného typu USB nabíjacieho adaptéra, čomu sa zrejme bude musieť prispôsobiť aj Apple. Komisia však zatiaľ neupresnila, aký konektor budú môcť výrobcovia využiť pre pripájanie smartfónu k nabíjačke. Pokiaľ sa príjme nový štandard platný pre všetkých výrobcov smartfónov, nariadenie tentokrát neobíde ani procudent iPhonov. Za porušenie by totiž hrozili nemalé sankcie, alebo obmedzenia, ktoré by mohli firmám uškodiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom