Európsky parlament schválil v stredu nové pravidlá, ktoré stanovujú maximálne ceny volaní v rámci štátov únie a garantujú aj prísun financií pre rozvoj rýchlej 5G siete. Operátori v členských krajinách tak už nebudú môcť stanoviť vyššie ceny než určuje nová legislatíva a zároveň budú musieť zaviesť systém, ktorý bude občanov varovať pred prípadným nebezpečenstvom. Stanovené pravidlá pre mobilné volania vstúpia do platnosti už v máji budúceho roka a na zavedenie reverzného čísla 112 budú mať krajiny 42 mesiacov.

Ceny mobilných volaní sa v členských krajinách EÚ zväčša líšia a doteraz si mnohí operátori za minútu hovoru či SMS správu účtovali rôzne sumy. Nové pravidlá z minulého roka síce zavrhli roaming, no neriešili volania a textové správy.

Jednotné ceny volaní a SMS správ vrámci EÚ

Od 15. mája 2019 tak začne platiť jednotná cena za minútu hovoru, ktorú parlament stanovil na 0,23 € a za 1 SMS správu budú môcť operátori účtovať maximálne 0,07 €. Tieto sumy sú uvádzané vrátane DPH vo výške 20 %. Popri týchto ustanoveniach rieši nová legislatíva EÚ aj vyššiu bezpečnosť ľudí pri používaní komunikačných aplikácií ako Skype, alebo WhatsApp. Pevné tarify mobilných volaní a textových správ na Slovensku pritom ovplyvnia len malé percento používateľov, ktorí stále využívajú staršie programy operátorov.

Nenechaj si ujsť
V európskych e-shopoch si budeme rovní. EÚ zjednotí ceny novými pravidlami

V týchto prípadoch môžu byť volania a SMS správy drahšie než pri novších ponukách, ktorých ceny sa od nedávno schválených pravidiel únie výrazne nelíšia.

Lacnejšie telefonické hovory sú víťazstvom pre všetkých občanov EÚ a kódex poskytuje zvýšenú ochranu všetkým spotrebiteľom v EÚ.‟ – česká spravodajkyňa Dita Charanzová.

Pri volania do zahraničia, teda krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, si budú môcť operátori aj naďalej účtovať vyššie poplatky. Zavedenie nových pravidiel je pritom už len formalitou. Po stredajšom rokovaní parlamentu musí tieto novinky ešte schváliť Rada Európskej únie.

Budovanie 5G siete

Legislatíva však zavedie do platnosti aj nový bezpečnostný systém, tzv. „reverzné číslo 112“, ktorým budú obyvatelia členských štátov informovaní v prípade ohrozenia textovou správou alebo notifikáciou aplikácie. Na uplatnenie tohto systému budú mať krajiny 42 mesiacov. Okrem tejto zmeny sa EÚ pripravuje aj na zavedenie rýchlej 5G siete.

Pre účely jej rozvoja budú pritom vyhradené dostatočné finančné prostriedky, ktoré garantuje táto legislatíva. Podľa očakávaní únie by mali byť frekvencie pre 5G siete dostupné už od roku 2020. S novými pravidlami by tak mali operátori a ďalšie spoločnosti získať väčšiu istotu a financie pri budovaní novej generácie mobilných sietí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú