Konečne. Po dlhých rokoch, kedy sa o roamingových poplatkov v rámci EÚ viedli búrlivé diskusie, sme sa dočkali ich definitívneho zrušenia. Čo to však pre nás znamená? Na túto otázku, ako aj na mnohé ďalšie týkajúce sa najmä slovenských operátorov, nájdeš odpovede nižšie.

Po rozhodnutí rady Európskej únie budú na tom, aspoň čo sa volaní do zahraničia týka, všetci obyvatelia Európy podobne. Do všetkých krajín, ktoré patria pod EÚ, ako aj do Nórska, Lichtenštajnska či na Island, si totiž zavolajú za rovnaké ceny ako doma. Aby toho nebolo málo, po prekročení hraníc svojho vlastného štátu sa nebudú zvyšovať ani poplatky za mobilný internet a SMS / MMS správy. V skratke, poplatky, ktoré si tvoj operátor účtuje za využívanie jeho siete doma, si od dnes musí účtovať aj v tom prípade, ak využívaš sieť v blízkom zahraničí.

Orange

Jeden z najstarších slovenských mobilných operátorov, Orange, prišiel zhruba mesiac dozadu s novou ponukou predplatených paušálov Go. Tie sa však ihneď po odhalení stretli s ostrou kritikou médií a širokej verejnosti, čo oranžového operátora donútilo k stiahnutiu jeho novej a poriadne odvážnej ponuky. Tú od dneška nahrádzajú paušály s označením Go Europe, ktoré sú prispôsobené novým pravidlám. Ak patríš medzi zákazníkov tohto operátora a vlastnís paušál s neobmedzenými volaniami či SMS / MMS správami do všetkých sietí na Slovensku, po novom si zavoláš a napíšeš neobmedzene v celej Európe.

Nenechaj si ujsť
Orange si chce opäť získať priazeň zákazníkov. Toto je nová ponuka dát pre roaming

Inak bude stáť minúta hovoru rovnako, ako keď voláš do siete jedného z konkurenčných operátorov, a teda 0,10 € za jednu minútu. SMS ťa vyjde na 0,06 € a mobilné dáta si v EÚ čerpáš klasicky z predplateného balíčka. Ak sa ti ho v zahraničí náhodou podarí prečerpať, operátor si za ďalšie využívanie mobilného internetu môže zaúčtovať menší poplatok.

Telekom

Ružový operátor je na tom veľmi podobne. Do zahraničia si teda zavoláš za rovnakú sumu ako do konkurenčných slovenských sietí, čo znamená, že ťa minúta hovoru vyjde na 0,09 €. Za SMSku zaplatíš 0,06 € a jeden MB dát bude stáť 10 centov. Pre všetkých vlastníkov Happy paušálov a paušálov Bez záväzkov platí, že minúty do ďalších sietí môžu od dnešného dňa pokojne míňať aj do sietí zahraničných. Toto platí však, samozrejme, len pri odchádzajúcom hovore, zatiaľ čo za hovor prichádzajúci nezaplatí zákazník vôbec nič. Dáta sú taktiež míňané z predplatených balíčkov mobilného internetu.

Nenechaj si ujsť
Do roamingovej vojny našich operátorov sa pridáva aj Telekom. Dáš mu šancu s takouto ponukou?

Po ich prečerpaní sa internet spomalí, no používateľ si ho bude môcť opätovne zrýchliť dokúpením dodatočného balíčka. Opäť sa však môže stať, že si Telekom zaúčtuje nejaký ten poplatok naviac, no to sa stane len pri zneužívaní jeho služieb v zahraničí.

zdroj fotografie: Pexels

O2

Zmeny sa dotkli aj O2, ktoré si neúčtovalo žiadne roamingové poplatky za využívanie služieb v rámci EÚ už od včerajšieho dňa. Tu sú však veci mierne odlišné. Po prečerpaní predplateného balíka dát sa totiž zákazník tohto operátora môže naďalej tešiť na mobilný internet bez obmedzenia jeho rýchlosti. nebude to však zadarmo. Každý jeden MB po prečerpaní balíčka ťa totiž vyjde na 0,00924 €. To znamená, že 1000 MB mobilného internetu ťa následne bude stáť 9 € a 24 centov.

Našťastie si však bude možné aj v zahraničí dátový balíček obnoviť, pričom za túto obnovu zaplatíš zhodnú sumu, ako doma. Služba Internet na deň zostáva rovnaká, a teda za poplatok 0,50 € získa používateľ 250 MB dát, ktoré však môže baz ďalších príplatkov využiť len na Slovensku. Ceny za volania a SMS / MMS správy zostávajú nezmenené.

4ka

Najmladší zo štvorice klasických mobilných operátorov so svojou ponukou, v ktorej zohľadnil nové roamingové pravidlá, pridlho neotáľal. Tým, čím sa tento operátor chváli na Slovensku sa od dnešného dňa môže chváliť v celej EÚ. Volania za 0,04 € za minútu, SMS taktiež za 0,04 € a rovnaká matematika sa uplatňuje aj pri prečerpaní jedného MB mobilného internetu. Toto všetko bude navyše bez zbytočných a netransparentných príplatkov. Aj tu sa však nachádza menší háčik.

Nenechaj si ujsť
Roaming v EÚ končí už o pár dní. 4ka uviedla kontroverznú ponuku

Používatelia paušálov TO. nemajú možnosť čerpať minúty, SMS či dáta zo svojich predplatených balíčkov. Za využívanie služieb tohto operátora v zahraničí si teda budú musieť spomínané 4 centy za SMS, minútu hovoru a 1 MB dát zaplatiť aj majitelia týchto paušálov. Okrem toho si však Štvorkári budú môcť zakúpiť 500 MB dát na čerpanie v EÚ za 5 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP