Európska komisia aktívne pracuje na akčnom pláne urýchlenia prechodu na tepelné čerpadlá. Najnovšie tento plán vstúpil do fázy verejnej konzultácie, v ktorej môžu svoje pripomienky k návrhu občania zverejňovať prostredníctvom dotazníka, informuje Európska komisia.

Cieľom plánu má byť zníženie emisií skleníkových plynov v budovách, priemysle a miestnych tepelných sieťach. „Využívanie efektívnych tepelných čerpadiel v budovách, priemysle a miestnych tepelných sieťach je kľúčom k zníženiu emisií skleníkových plynov a splneniu cieľov Zelenej dohody a plánu REPowerEU,“ uvádza Európska komisia.

Na kúrenie sa spotrebúva gigantické množstvo energie

Podľa dát Eurostatu, na ktoré sa odvoláva Európska komisia, sa v EÚ na kúrenie minie až 50 % energie. Platí pritom hrozivý fakt, že až 70 % tejto energie ešte stále pochádza z fosílnych palív a neobnoviteľných zdrojov. „V sektore bývania sa približne 80 % konečnej spotreby energie spotrebuje na vykurovanie priestorov a ohrev vody,“ dodáva EK.

Zásadná výhoda tepelných čerpadiel je práve ich vysoká efektivita, z jednej kilowatthodiny elektrickej energie dokážu vytvoriť aj 4 kilowatthodiny tepelnej energie. To vo výsledku nielen výrazne zníži účty za elektrinu, ale tiež celkový dopyt po elektrickej energii.

Nový akčný plán sa zameriava predovšetkým na štyri oblasti:

  • partnerstvo medzi Komisiou, krajinami EÚ a daným priemyselným odvetvím (vrátane výskumu a inovácie),
  • komunikácia so všetkými záujmovými skupinami a partnerstvo v oblasti zručností pri zavádzaní tepelných čerpadiel,
  • právne predpisy (ekodizajn a energetické označovanie),
  • dostupné financovanie.

Výsledok fázy verejnej konzultácie ako aj samotné pripomienky budú zverejnené po jej ukončení, ku ktorému dôjde 30. augusta 2023. Európska komisia ďalej plánuje, že akčný plán pre tepelné čerpadlá bude implementovaný vo 4. kvartáli 2023.

Na obrázku sa nachádza radiátor a vedľa neho termostat.
Unsplash/Erik Mclean/Julian Hochgesang

Čo to znamená pre Slovákov?

Akčný plán pre tepelné čerpadlá je súčasťou väčšieho plánu REPowerEU, ktorý sa zameriava na uprednostnenie investícií do obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti s cieľom znížiť dovoz fosílnych palív a zdvojnásobiť súčasnú mieru zavádzania tepelných čerpadiel v budovách.

Výsledkom tejto aj ďalších iniciatív by teda malo byť zníženie závislosti aj miery využívania fosílnych palív.

Zatiaľ vôbec nie je na mieste robiť akékoľvek závery, no v praxi by sme sa mohli stretnúť napríklad s príspevkom na tepelné čerpadlo, pričom dostupné financovanie je jednou z oblastí akčného plánu. Vylúčiť sa nedajú ani výhodné účelové pôžičky s nízkym, prípadne nulovým úrokom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú