Zdá sa, že keď Marvel hovoril o svojej 4. fáze komiksov ako o novom dobrodružstve, aké sme doteraz ešte nevideli, tak to myslel naozaj vážne. Aktuálne sa to snaží potvrdiť v kinách ich novinka Eternals, na ktorú sme sa bližšie pozreli aj v našej recenzii. Snímka je síce vonku ešte len krátko, no už stihla so sebou priniesť aj prvú vlnu vášní a kritiky.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Eternals boli totiž pred pár dňami stiahnutí z viacerých arabských krajín, aj napriek svojej propagovanej novembrovej premiére v miestnych multiplexoch. Medzi štáty, ktoré sa ohradili voči novej marvelovke režisérky Chloé Zhao patrí Saudská Arábia, Bahrajn, Kuvajt či Omán.

Aj keď oficiálne dôvody zo strany štátnych orgánov neodzneli, kontroverziu a zamietavý postoj k filmu údajne zapríčinili niektoré scény, ktoré Marvel a Disney odmietli vystrihnúť.

Politická a náboženská (ne)korektnosť

Eternals si vo svete komiksov drží viaceré prvenstvá. Snímka napríklad zobrazuje prvú sexuálnu scénu, aj bozk prvého homosexuálneho páru v rámci komiksov, ktorý má aj spoločné dieťa.

Práve táto gay romantika má byť tŕňom v oku predstaviteľov týchto silne moslimských krajín. Podľa Variety sa zdá, že ide o rozhodnutie na poslednú chvíľu, pretože región propagoval Eternals pre novembrové vydanie.

Toto rozhodnutie kritizovala aj jedna z hlavných hviezd Angelina Jolie v rozhovore pre News.com, jedným dychom však dodáva, že je hrdá na Marvel, lebo odmietol vystrihnúť tieto scény, čím potvrdila správy, že spoločnosť nebola ochotná Eternals akokoľvek upraviť pre medzinárodné vydanie.

TMDB

Rôzne regióny totiž niekedy cenzurujú alebo upravujú filmy pre obsah, ktorý nie je v súlade s ich náboženskými a politickými normami. V prípade niekoľkých arabských krajín sú filmy so sexom, homosexualitou a možnými náboženskými problémami zostrihané tak, aby spĺňali pravidlá miestnych noriem.

Kde však už od začiatku nemôže Marvel a Disney počítať s príjmami, je obrovský čínsky trh. V krajine film dokonca ani neplánovali premietať, problémom však nie je cenzúra samotná, ale meno režisérky, ktorej názory považuje tamojší režim za kontroverzné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú