Odveká vojna AMD a Intelu posledné roky najmä vďaka napredovaniu prvého zo spomínaných naberá na obrátkach. Podľa portálu Tom’s Hardware unikli na internet benchmarky trojice úplne nových Rocket Lake procesorov, kedy ani v jednom prípade nestíhajú na AMD Ryzen 5000.

Zatiaľ čo AMD už niekoľko rokov vyrába čipy efektívnejším 7 nm výrobným procesom, Intel aj pri nadchádzajúcej generácii ešte stále siahne po zastaralejšom 14 nm procese. Toho sa spoločnosť už niekoľko rokov nechce zbaviť a čipy na tejto úrovni pravidelne vylepšuje. Ako ale ukazujú nové testy používateľa fóra Chiphell, na novinky konkurencie to nestačí.

Chiphell

Známe procesory generácie Rocket Lake sú Core i7-11700, Core i9-11900 a Core i9-11900K, pričom posledný z nich je predmetom záujmu benchmarku Cinebench R15. V ňom sa síce medzigeneračný nárast výkonu vďaka zvýšeniu inštrukcii za takt (IPC) ukázal, no na referenčný AMD Ryzen 7 5800X postavený na architektúre Zen 3 to nestačilo.

Najschopnejší z testovanej trojice, Core i9-11900K, pritom funguje na 3,4 GHz frekvencii v základe s dosahom až 4,8 GHz v boost móde. Aby používateľ na fóre Chiphell otestoval navýšenie IPC, všetky referenčné procesy, a teda aj Ryzen 7 5800X od AMD, uzamkol frekvenciu na úroveň 4 GHz, keďže ako portál uvádza, udávaná frekvencia už dávno nie je rozhodujúcim faktorom.

Chiphell

Cinebench R15 ukázal pomerne razantné navýšenie výkonu medzi očakávaným Rocket Lake procesorom a zaužívaným Comet Lake modelom. Nárast medzi Core i9-11900K a Core i7-10700K je 24 bodov pri teste jedného a 141 pri teste viacerých jadier, čo predstavuje takmer 14 % nárast výkonu. Ide o podstatne väčší medzigeneračný skok vo výkone, ako v prípade minulej iterácie, kedy rozdiel medzi procesormi Coffee Lake a Comet Lake činil len 4 %.

Nenechaj si ujsť
Pokorí Intel a AMD? EÚ zvažuje výrobu vlastných procesorov, vyhlásenie podpísalo aj Slovensko

Aj keď nový čip odhaľuje radikálny skok výkonu oproti minulej generácii, stále nestačí na konkurenciu od AMD, kedy rovnaký benchmark odhaľuje skóre procesora Ryzen 7 5800X. Ten pri rovnakom takte dosiahol 221 bodov pri jednojadrovom a 1121 pri viacjadrovom testovaní, čo je o 10 % viac v porovnaní s i9-11900K.

Navýšenia výkonu by sme sa ešte mali dočkať

Zároveň treba poznamenať, že pri testovaných procesoroch Rocket Lake podľa všetkého pred príchodom na police obchodov dôjde k navýšeniu frekvencie, ktoré by malo finálny výkon ešte zvýšiť.

Na druhej strane sme ale zvedaví, dokedy bude Intel ťažiť z obstarožnej 14 nm výrobnej technológie, vďaka ktorej už niekoľko generácii bezprecedentne zaostáva za konkurenciou. Začiatok predaja Rocket Lake procesorov sa odhaduje už na tento marec.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom