Európska komisia schválila vyhlásenie, podľa ktorého podporí výrobné kapacity EÚ v oblasti polovodičových technológií a procesorov. Jej cieľom je dosiahnuť v Európe až 2 nm výrobný proces.

Členské štáty chcú zväčšiť podiel EÚ na trhu

Napriek tomu, že globálny trh s polovodičmi má hodnotu až 440 miliárd €, činí podiel Európskej únie na ňom iba mizivých 10 %. To je nedostatočné aj podľa predstaviteľov 18 členských štátov EÚ, ktorí schválili vyhlásenie o spolupráci na podpore tohto odvetvia v rámci Únie. Patrí medzi ne aj Slovensko, za ktoré vyhlásenie podpísala súčasná ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Procesory a polovodiče sú v dnešnom svete doslova integrované do každodenného života významnej časti populácie planéty, pričom ich využitie bude v najbližších rokoch len stúpať. Cieľom spoločnej iniciatívy krajín EÚ je preto posilniť spoluprácu a zvýšiť investície do výrobného odvetvia polovodičov, čo posilní postavenie Únie v globálnom merítku.

Európska únia pritom disponuje všetkým, čo je na výrobu konkurencieschopných procesorov potrebné. Plány preto okrem základného vývoja zahŕňajú aj budúci posun k 2 nm výrobnému procesu, ktorý napríklad polovodičový gigant TSMS začal vyvíjať v prvej polovici tohto roka.

„Dnešné veľmi vítané spoločné úsilie je dôležitým skokom vpred, pretože pripraví cestu k vytvoreniu priemyselnej aliancie. Kolektívny prístup nám môže pomôcť využiť naše silné stránky a využiť nové príležitosti, pretože pokročilé procesory zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pre priemyselnú stratégiu a technologickú suverenitu EÚ,“ uviedol eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. 

Iniciatíva je súčasťou Next Generation EU, veľkého plánu pre obnovu členských krajín EÚ po pandémii COVID-19, ktorého výška činí až 750 miliárd €. Až 20 %, teda 145 miliárd € z tohto fondu pritom smeruje na podporu digitálnych technológií v nasledujúcich 2-3 rokoch a ide tak o významnú príležitosť investovať aj do vývoja a výrobných kapacít procesorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom