Doposiaľ ľudstvo poslalo do vesmíru množstvo sond, ktoré mali hľadať možný život, žiaľ, neúspešne. Vyzeralo to už tak, že v našej sústave žiadny mimozemský život neexistuje. Najnovšie dáta však vyzerajú sľubne.

O planetárnej sonde Cassini si už možno počul. Bola určená na prieskum planéty Saturn, jeho prstencov a mesiacov. Vypustili ju v roku 1997, pričom vydržala až do septembra, kedy zhorela v atmosfére planéty. Počas svojej misie odoslala až 635 GB cenných dát. Nová štúdia v časopise Nature použila práve tieto zozbierané údaje, aby posúdila možnosť existencie života na jednom z jeho ľadových mesiacov Enceladus.

Dáta vyzerajú sľubne

Enceladus je masívna guľa hustého ľadu s priemernou hrúbkou 25 kilometrov. Pod ním sa má nachádzať obrovský oceán so slanou vodou. Vďaka silnej gravitácií od Saturnu sú ľadové kryhy na povrchu stále v pohybe. Tým vytvárajú potrebné teplo, aby bol oceán pod týmto ľadom v kvapalnom stave. Na póloch je hrúbka ľadu menšia, na južnom dokonca len 1 km. Aj preto sa tam dali pozorovať gejzíry.

Oceán mal byť vytvorený pred miliardami rokov a vedci sú preto presvedčení, že by mohlo ísť o skvelé miesto, kde mohol vzniknúť život. Predchádzajúce výskumy nedokázali zistiť, ako Enceladus zostal dostatočne teplý na to, aby sa tam tvorila kvapalná voda počas takto dlhého obdobia. Nová teória sa zameriava na jadro mesiaca, kde môže prebiehať rádioaktívny rozpad a ktoré by malo mať pórovitú štruktúru. Vďaka tomu by sa teplo vytláčalo smerom k povrchu a hlavne pólom planéty.

Tým následne vznikajú spomínané gejzíry vyvierajúce z kryovulkánov, ktoré pri erupcii vyvrhujú rôzny materiál smerom do vesmíru. Odhaduje sa, že takto mohol vzniknúť jeho prstenec E, uprostred ktorého sa mesiac pohybuje na svojej dráhe okolo Saturnu.

Možnosť života

Tým, že pod povrchom mesiaca je takmer čistá voda bez akýchkoľvek prímesí, z neho robí veľmi nádejného kandidáta na mimozemský život. Nečakaj však žiadne vyspelé organizmy. Skôr by šlo o rôzne mikroorganizmy, ktoré sa prispôsobili daným extrémnym podmienkam. Jeden z pracovníkov, ktorý na misii Cassini pracoval, povedal, že žiadny život by za takýchto podmienok nemohol byť hojný. Na to, či tam život je, alebo nie, si budeme musieť ešte počkať. Zatiaľ nie je v pláne misia, ktorá by toto tvrdenie overila.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP