Ak chcú krajiny výrazným spôsobom znižovať produkciu CO2, musia sa sústrediť na všetky odvetvia, nie iba na automobilový priemysel. Američanom sa v roku 2020 podarilo znížiť spotrebu ropy, zemného plynu a uhlia až o 9 % v porovnaní s rokom 2019, čo je naviac od začiatku sledovania spotreby v roku 1949, informuje The Verge.

Ak si ale myslíš, že obyvatelia USA začali tak prudko myslieť ekologicky, musíme ťa sklamať. Veľké zásluhy na tomto poklese má práve pandémia koronavírusu. Tým, že bol počas pandémie obmedzený pohyb dokonca klesli ceny ropy pod nulu. V USA spotreboval vlani dopravný sektor až o 15 % menej energie z fosílnych palív ako v roku 2019.

Freepik (úprava redakcie)

Na zníženej produkcii fosílnych palív sa podpisuje aj globálne otepľovanie. Väčšie teplá spôsobujú, že v niektorých štátoch nie je potrebné vykurovať domácnosti a podniky ako kedysi. Aj vďaka tomu mohla spotreba fosílnych palív v USA klesnúť na 30-ročné minimum, uvádza GreenCarCongress.

Klesajúci trend by mal pokračovať

Klesajúci trend by však mal v nasledujúcich rokoch pokračovať, a to aj napriek tomu, že už vonku nebude vyčíňať pandémia, teda minimálne nie v takej miere ako vlani. USA sa totiž znova pripojili k Parížskej klimatickej dohode, čím sa zaviazali dodržiavať stanovené klimatické ciele.

NEPREHLIADNI
V Škótsku vyrastie európsky unikát. Špeciálne zariadenie zachytí gigantické množstvo CO2 a uloží ho pod zem

Dosiahnutie týchto cieľov však nespočíva iba v elektrifikácii dopravy. Je potrebné vyradiť fosílne palivá aj z iných odvetví a nahradiť ich ekologickými zdrojmi energie, napríklad elektrinou získanou zo Slnka či vetra.

Aj v tomto smere je na tom USA dobre, v roku 2020 rástla produkcia „zelenej“ elektriny najviac v histórii a tento trend by sa mal podľa odborníkov udržať aj v najbližších rokoch.

Európa ide príkladom

Množstvo ľudí si myslí, že elektromobilita nie je vôbec ekologická, keďže vraj väčšinu elektriny získavame z fosílnych palív. To však už v Európe neplatí, v roku 2020 pochádzala väčšina elektriny z obnoviteľných zdrojov, informoval portál The Verge.

Stalo sa tak vôbec prvýkrát a v Európe už môžeme hrdo hlásiť, že väčšinu elektrickej energie vyrábame „čistým“ ekologickým spôsobom. Podľa správy Ember obnoviteľné zdroje v EÚ minulý rok napájali až 38 %  všetkej energie, zatiaľ čo fosílne palivá už iba 37 %. Zvyšok pochádza z jadrových elektrární.

To, že sa obnoviteľné zdroje dostali pred fosílne palivá vo výrobe elektriny, je rozhodne dobrou správou a dôležitým míľnikom – Európa si totiž už dávnejšie stanovila splniť do roku 2050 cieľ uhlíkovej neutrality.

Freepik

Do roku 2030 chce EÚ znížiť uhlíkovú stopu minimálne na polovicu oproti roku 1990. Energetický priemysel patrí rozhodne k jednému z najväčších producentov skleníkových plynov, no aj podľa dát z grafu nižšie sme na dobrej ceste. Ešte v roku 2010 sme prostredníctvom fosílnych palív produkovali takmer 50 % všetkej elektrickej energie v Európe, „zelená“ energia pritom tvorila len niečo málo cez 20 %.

Najväčší nárast v uplynulých troch rokoch zaznamenala solárna a veterná výroba. Elektrina získaná prostredníctvom vodných zdrojov v roku 2019 stagnovala, no v minulom roku už bola mierne na vzostupe.

Výroba veternej a slnečnej energie zaznamenala v roku 2020 spolu nárast až o 10 %, výroba energie z uhlia naopak klesla o celých 20 %. Dramaticky však poklesla výroba jadrovej energie po tom, čo vo Švédsku a Nemecku odstavili viaceré jadrové elektrárne. Aj táto forma výroby energie by mala v najbližších rokoch klesať stále viac a viac, pretože aj ostatné európske krajiny postupne vypínajú svoje reaktory.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom