Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Britsko-kanadská spolupráca prináša do Európy jedinečný projekt, ktorý umožní odsávať oxid-uhličitý priamo z atmosféry. Nové zariadenie vyrastie v Škótsku a ročne odstráni z atmosféry až milión ton CO2, čím výrazným spôsobom prispeje k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Odstraňovanie uhlíkových emisií

Spojenie síl britskej spoločnosti Storegga zaoberajúcej sa redukciou a odstraňovaním uhlíka s kanadskou spoločnosťou Carbon Engineering, popredným poskytovateľom technológie DAC (Direct Air Capture) prinesie do Európy nové zariadenie, ktoré bude schopné zachytiť a bezpečne uskladniť každý rok až milión ton oxidu uhličitého priamo z atmosféry.

Podľa informácií dostupných priamo na webe spoločnosti CarbonEngineering vyrastie prvé zariadenie tohto druhu na severovýchodne Škótska, pričom nasadenie do prevádzky je plánované na rok 2026.

V zariadení DAC, ktoré by malo byť najväčším zariadením svojho druhu v Európe a v závislosti od konečnej veľkosti možno aj na celom svete, ročne extrahuje 500 000 až jeden milión ton CO2, teda približne rovnaké množstvo, aké absorbuje až 40 miliónov stromov. Všetok absorbovaný uhlík bude následne uložený hlboko pod morské dno pri pobreží krajiny, informuje portál BBC.

Projekt sa vďaka úspešnej štúdii vykonanej v prvej polovici 2021 posunul do ďalšej fázy, kde obe spoločnosti postupne pracujú na predbežnom návrhu celého zariadenia. V novej fáze sa inžinieri bližšie pozrú nielen na dizajn, či ekonomické modely, ale vyberú aj konkrétne miesto, kde ho postavia. Ukončenie tejto fázy je naplánované na prvý štvrťrok 2022.

ScreenShot/ Carbon Engineering Ltd/ YouTube

Výber lokácie nie je žiadna náhoda

Napriek tomu, že zariadenia DAC môžu byť umiestnené v podstate kdekoľvek na svete, Škótsko podľa predstaviteľov oboch spoločností ponúka množstvo výhod, medzi ktoré jednoznačne patria vhodné podmienky na bezpečné uskladnenie oxidu uhličitého, kvalifikovaná pracovná sila s bohatými skúsenosťami z ropného a plynárenského priemyslu a v neposlednom rade zohráva kľúčovú rolu i množstvo obnoviteľných zdrojov energie, ktoré by sa postarali o bezproblémový chod celého zariadenia.

Nemalú rolu vo výbere lokácie určite zohráva aj fakt, že Pale Blue Dot Energy, ktorá je dcérskou spoločnosťou organizácie Storegga, pracuje v tejto oblasti na projekte Acorn, čo je vysoko ambiciózny projekt zaoberajúci sa odstraňovaním emisií oxidu uhličitého.

Celé zariadenie DAC funguje tak, že ventilátor nasáva vzduch, ktorý je následne vystavený špeciálnej zmesi viažucej oxid uhličitý. Ďalšou úpravou sa táto kvapalina premení na pelety uhličitanu vápenatého. Tie sa následne pri vysokej teplote rozpadajú na oxid uhličitý a oxid vápenatý. Z oxidu uhličitého sa neskôr odstránia rôzne nečistoty a po tomto procese už CO2 môže bezpečne uskladniť hlboko pod morské dno, prípadne predať alebo premeniť na palivo.

Niektorí odborníci sa však obávajú, že takéto zariadenie bude mať zásadný vplyv na využitie vody a pôdy v tejto oblasti, čo by mohlo mať neblahý vplyv na ceny potravín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú