V júli tohto roka sa mnohí fanúšikovia elektromobilov dočkali predstavenia Modelu 3, ktorý má byť dostupným elektromobilom pre masy. Od počiatku sa však výrobca potýka s problémami, kvôli ktorým nestíha plniť predpokladané výrobné čísla. O Modeli 3 sa dokonca hovorilo, že sa vyrába ručne, no tieto nezmysly vyvrátil Elon Musk zverejnením záberov výrobnej linky.

Ešte pred júlovým predstavením prejavilo o Teslu Model 3 záujem viac ako 400 000 zákazníkov, ktorých počet sa k dnešnému dňu vyšplhal na viac ako pol milióna. Elon Musk tak má plné ruky práce, aby jedného dňa mohol splniť všetky predobjednávky. Rýchlosť výroby Modelu 3 však vôbec nenasvedčuje tomu, že sa má jednať o elektromobil pre masy, nakoľko od júla bolo vyrobených len približne 300 kusov.

Problémy s výrobou Modelu 3 „nakopli“ konšpirátorov

Výrobné peklo pre Teslu ešte ani zďaleka neskončilo a z tejto nelichotivej situácie sa už začali vytvárať aj rôzne fámy. Podľa nich sa Model 3 v továrni vyrába ručne, a preto je jeho produkcia tak pomalá. Na tieto tvrdenia reagovala aj samotná Tesla, ktorá ich označila za nepravdivé a nesprávne.

Tieto vyhlásenia sú klamlivé a zavádzajúce. S výrobou sme stále len na začiatku, no každý kus je zostavovaný na špeciálnej výrobnej linke pre Model 3, ktorá je už nainštalovaná, plne funkčná a jej produktivita sa zvyšuje každým dňom. Každý výrobný proces automobilov zahŕňa automatizované, ale aj manuálne procesy, ktoré sú využívané aj pri výrobe Modelu S a X. Vždy sme priznali, že vyladenie výrobnej linky pre zvýšenie produkcie nám nejaký čas potrvá. S výrobou Modelu 3 ale nie sú žiadne problémy a tie sa netýkajú ani dodávateľského reťazca. Veríme, že nedostatky budeme schopní vyriešiť už v krátkom časovom horizonte. Výroba funguje podľa krivky „S“, ktorej princíp sme objasnili pri júlovom predstavení. Stále sa však nachádzame vo výrobnom „pekle“.“

The Model 3 body line slowed down to 1/10th speed

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk (@elonmusk),

Aby Musk dokázal, že Model 3 je skutočne vyrábaný pomocou automatizovanej výrobnej linky, zverejnil zábery priamo z výroby na svojom účte na Instagrame. Aj keď je rýchlosť linky obmedzená na 1/10, výroba pokračuje naďalej. Veď ešte v predošlých mesiacoch tohto roka sme počuli o zásielkách robotov Kuka, ktoré mierili do továrne Tesly. Práve tieto stroje sú určené a starajú sa o výrobu Modelu 3, no zatiaľ nefungujú na plný výkon.

Obmedzenie rýchlosti výroby aktuálne Musk ospravedlňuje jej vylepšovaním a možnosťou zastavenia produkcie pri výskyte akejkoľvek chyby. Podľa neho by z automatizovanej linky mohlo schádzať podstatne viac týchto nových, cenovo dostupných elektromobilov už v tomto štvrťroku.

Nenechaj si ujsť
Tesla má veľké problémy pri výrobe Modelu 3. Prečo jej stojí v ceste hneď niekoľko problémov?

Pri vybavovaní predobjednávok majú stále prednosť interní pracovníci, no spoločnosť nezanevrela ani na bežných zákazníkov. Tým sľubuje dodanie ich lacných Tesiel už koncom októbra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom