Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svetom sa najnovšie šíria bizarné správy o prevrate v Bolívii, ktorý má mať na svedomí aj Elon Musk a jeho Tesla. Konšpiračná teória šíri nepravdivé informácie o tom, že si automobilka chcela týmto krokom zaistiť zásoby lítia pre batérie do elektromobilov, informuje Electrek.

Prezidentské voľby v Bolívii boli v minulom roku spojené s mnohými nezrovnalosťami a po 14 rokoch vlády bol prezident Evo Morales nakoniec donútený odstúpiť. Za jeho rezignáciu bojovali viaceré skupiny, vrátane armádnych a policajných zložiek.

Morales mal podľa doterajších informácií zmanipulovať prezidentské voľby, aby si svoje kreslo udržal ešte na ďalšie obdobie. Zmenu moci v krajine však začali konšpirátori pripisovať aj nezainteresovaným stranám, ktoré mali žiadať prevrat v krajine, aby dosiahli svoje ciele.

Bolívia viní v najnovšej konšpirácii z prevratu Muska a Teslu

Do tohto puču mali byť podľa konšpirácií zapojené Spojené štáty či dokonca nemecká ťažobná spoločnosť ACI Systems. Momentálne tento prevrat už pripisujú aj Tesle a Elonovi Muskovi, ktorý mal prevratom zaistiť prísun lítia z Bolívie pre batérie elektromobilov. V krajine pritom zomrelo kvôli prevratu množstvo ľudí.

Absurdné spojenie riaditeľa tejto firmy s prevratom v spomínanej krajine zašlo dokonca tak ďaleko, že mnohí mohli skutočne týmto dezinformáciam uveriť. Tesla pritom nemá žiadne napojenie na nemeckú ťažobnú spoločnosť ACI Systems a taktiež nekupuje lítium z Bolívie. Rovnako tak nemá podľa dostupných informácií žiadne napojenie ani na bolívijskú vládu.

Zdá sa však, že konšpirátori sa dokážu prikloniť k akejkoľvek teórii, len aby sa pokúsili zakryť pochybné konanie bývalého prezidenta. Väčšinu lítia pre batérie elektromobilov pritom Tesla kupuje z Austrálie.

Morales však dlho neváhal a svoje vyhodenie z prezidentského kresla zhodil práve na túžbu ťažobných spoločností po zásobách lítia v krajine. „Ďalší dôkaz, že puč bol kvôli zásobám lítia v Bolívii a skončilo to dvomi masakrami. My si budeme stále chrániť naše zdroje!“, napísal bývalý prezident Morales vo svojej správe.

Lítium pre batérie Tesly pochádza z Austrálie

Nevedno, odkiaľ táto konšpiračná teória prišla. Je pravdou, že aj v Bolívii a ďalších krajinách Južnej Ameriky sa nachádzajú bohaté ložiská lítia, no tento prvok je možné získať aj v mnohých iných krajinách po svete, napríklad v Austrálii, Kanade či priamo v Spojených štátoch.

Musková reakcia na konšpiráciu na seba nenechala dlho čakať a prednedávnom CEO Tesly zdieľal na Twitteri tweet, v ktorom odkazoval na pesničku skupiny Nirvana – Lithium. Taktiež v jednom zo svojich tweetov potvrdil, že Tesla odoberá lítium z Austrálie.

Batérie Tesly nevyužívajú lítium z Bolívie

Pokým sa batériové články dostanú až do Nevady v Kalifornii, prejde lítium náročným procesom. Spoločnosti ako Albemarle a Ganfeng menia koncentrát vyťaženého prvku z Austrálie na hydroxid lítny v Číne.

Táto látka následne putuje do Japonska, kde sa využíva pre výrobu batériových článkov do akumulátorov pre elektromobily Tesly. Tam putuje aj spracovaný uhličitan z Čile, Argentíny a USA, ktorý produkujú spoločnosti Livent a Albemarle.

Nenechaj si ujsť
Musk rozširuje biznis. Tesla vytvorí poisťovňu, ktorá chce poraziť konkurenciu cenami

Z japonskej firmy Sumitomo následne putujú články do Kalifornie, kde z nich Panasonic vyrába hotové batérie pre Tesly, informuje CleanTechnica. Spomínaní dodávatelia pritom zásobujú aj spoločnosť LG Chem, ktorá je popredným výrobcom batériových článkov.

Dodáva ich okrem Tesly aj viacerým ďalším automobilkám z Nemecka či Veľkej Británie. Samotná Bolívia je teda z celého procesu od ťažby lítia až po výrobu akumulátorov vynechaná a Tesla nemá s pučom v krajine nič spoločné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú