O spoločnosti Tesla sa toho v poslednej dobe napísalo mnoho. Tento rok je pre automobilku nesmierne náročným a zmieta ju jeden problém za druhým. Zle to znáša aj samotný Elon Musk, ktorý sa v rozhovore pre The New York Times zdôveril, že to bol preňho ten najťažší rok v kariére.

Je potrebné si však uvedomiť, že Tesla nie je jedinou spoločnosťou, v ktorej je Elon Musk angažovaný. Patrí mu taktiež vesmírna spoločnosť SpaceX či firma The Booring Company. Všetko sú to obrovské spoločnosti, ktoré zamestnávajú stovky ľudí.

Najťažší a najbolestivejší rok celej kariéry

Elon Musk patrí medzi najväčších a najambicióznejších podnikateľov v celom Silicon Valley. Založil niekoľko spoločnosti a napriek veľkému úspechu a nepochybne aj bohatstvu si stále zachováva mimoriadnu úroveň sebareflexie, ktorú prejavil aj počas rozhovoru. Viackrát spomenul, že jeho fyzický stav sa zhoršil a kvôli práci takmer vynechal bratovu svadbu a svoje narodeniny strávil v kancelárii. Bývali časy, keď bol aj niekoľko dní v kuse zatvorený v továrni. To malo dopad ako na jeho rodinu, tak aj na priateľov. Tí začínali mať strach, nakoľko s nimi trávil strašne málo času a všetko venoval práci.

Elon Musk rozhovor
Zobraziť celú galériu (0)
Experis Singapore/Twitter

Nenechaj si ujsť!
Elon Musk je napálený na médiá: Správy o haváriách Tesly sú pritiahnuté za vlasy

Posledné mesiace boli pre automobilku ťažké, a preto bolo nevyhnutné byť stále k dispozícii. Daň za to si vybrali aj Muskove nervy, keď len pár dňami pridal status na Twitteri (7. augusta), v ktorom vyhlásil že dúfa, že sa spoločnosť stane súkromnou a nie verejne obchodovateľnou.

Taktiež spomenul, že Tesla má vraj zabezpečené finančné prostriedky (čo je polovičnou pravdou. Arabskí investori ešte nevykonali žiadnu transakciu). To spustilo výrazný vzostup hodnoty akcií, ale aj federálne vyšetrovanie a začalo sa niekoľko súdnych sporov. Taktiež si pohneval členov správnej rady.

Neskôr síce priznal, že ho písal v dobrej viere, no ak sa dokáže, že bol status písaný s úmyslom vyvolať špekulácie na trhu s akciami, môže byť trestne stíhaný. Ďalej Musk poukázal na to, že je nesmierne pracovne vyťažený a trpí nedostatkom spánku. Nepomáhajú tomu ani analytici, kritici a novinári, ktorí si v poslednej dobe na Tesle poriadne zgustli a je neustále terčom kritiky. Nie je to tak dávno, kedy sa voči tomu Elon poriadne ohradil a označil ich za pritiahnuté za vlasy.

Najviac kritiky si odniesol úspešne-neúspešný Model 3, ktorý mal byť cenovo dostupným modelom pre masy. Výroba od začiatku šla mimo plánu a produkcia je mnohonásobne nižšia, než bolo sľubované. Desiatky tisíc ľudí tak stále čaká na vozidlo, za ktoré už dávno zložili zálohu. Aj keď sa situácia zlepšila a už sa takmer darí plniť stanovený plán výroby, budúcnosť Tesly stále nie je stabilizovaná.

Prečítaj si tiež
Tesla potvrdila výraznú stratu vo svojom pracovnom tíme

A na jedného človeka to je jednoducho príliš veľké bremeno. Obzvlášť ako bolo spomenuté, nie je to jediná Muskova spoločnosť. Nevyhnutná je tiež finančná pomoc, ktorá by mala prísť práve zo Saudskej Arábie. Hovorí sa dokonca o tom, že sa odpredá kompletne celá spoločnosť. Nech je to tak či onak, dúfame, že sa spoločnosť udrží na trhu a neskončí bankrotom. Bola by to nesmierna škoda, nakoľko práve kvôli tejto automobilke nastal v oblasti elektromobilov obrovský progres vpred.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom