V článku boli použité materiály SITA.

Nemecko dnes ráno začalo s odstavovaním troch posledných jadrových elektrární, čo je súčasťou dlho plánovaného prechodu na čistú energiu z obnoviteľných zdrojov. Environmentálne skupiny pri tejto príležitosti plánujú oslavy. Malé neverejné podujatia sa uskutočnia aj v elektrárňach.

Odstavenie reaktorov Emsland, Neckarwestheim II a Isar II je ostro sledované v zahraničí. Iné vyspelé krajiny, ako sú Spojené štáty, Japonsko, Čína, Francúzsko a Spojené kráľovstvo, počítajú s tým, že jadrová energia nahradí fosílne palivá, ktoré prispievajú k otepľovaniu planéty.

Rozhodnutie Nemecka prestať používať oboje sa stretlo s určitým skepticizmom i s neúspešnými výzvami na zastavenie odstávky.

Freepik/FonTech

Keď ceny energií minulý rok v dôsledku vojny na Ukrajine prudko vzrástli, niektorí členovia vlády nemeckého kancelára Olafa Scholza začali mať obavy v súvislosti s uzavretím jadrových elektrární, ktoré bolo naplánované na 31. decembra 2022. Vláda vtedy súhlasila s jednorazovým predĺžením, ale Scholz dal jasne najavo, že reaktory odstavia 15. apríla.

Nemecká vláda uznala, že v krátkodobom horizonte sa krajina bude musieť viac spoliehať na uhlie a zemný plyn, aby pokryla svoje energetické potreby, aj keď podniká kroky na masívne zvýšenie výroby elektriny zo slnečnej a veternej energie. Nemecko plánuje byť uhlíkovo neutrálne do roku 2045.

Elektromobily sa razom stali menej ekologické

Jadrová energia patrí po obnoviteľných zdrojoch k tej najčistejšej forme výroby. Pri výrobe elektriny z jadra nevznikajú žiadne emisie CO2, je potrebné vysporiadať sa iba s rádioaktívnym odpadom, ktorého ale nie je veľa a dá sa relatívne jednoducho a bezpečne uskladniť.

Nemecko má síce ambície nahradiť výrobu energie z fosílnych palív fotovoltickými a veternými elektrárňami, no aby dokázali takýmto spôsobom vyrábať 100 % dopytu krajiny budú potrebovať ešte nejaký ten čas. Do tej doby budú musieť chýbajúcu energiu z jadra nahrádzať výrobou z uhlia a plynu, čím výrazne zvýšia produkciu emisií.

Pixabay/One Earth System

Najväčšiu facku týmto dostali elektromobily a fanúšikovia elektromobility pre jej ekologickú stránku. Tá totiž v Nemecku teraz úplne zanikla. V roku 2022 Nemci vyrábali z jadra 6,5 % energie z celého energetického mixu krajiny, uvádzajú štatistiky na Statista.com. Táto časť sa teraz bude musieť prerozdeliť práve do výroby s fosílnych palív.

Zo Slnka minulý rok vyrobili 10,4 % energie a z vetra to bolo až 22 % energetického mixu. Podiel fosílnych palív je však stále vysoký a tento rok zrejme veľmi neklesne.

Z hnedého uhlia vyrobili 20,1 % a z čierneho uhlia 11,3 %, čo dokopy predstavuje takmer tretinu vyrobenej elektriny. Ak k tomu pripočítame plyn s podielom 13,3 %, dostaneme sa takmer na 45 %.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú