Nedávno schválený Plán obnovy výrazným spôsobom podporí aj odvetvie elektromobility. Ako informovala Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) na svojom Facebooku, z rozpočtu pôjde na rozvoj nabíjacej infraštruktúry viac ako 50 miliónov eur.

Elektromobilita na Slovensku tak zažije v najbližších rokoch poriadny rozmach. Z celkového rozpočtu plánu obnovy poputuje na rozvoj infraštruktúry pre elektrickú mobilitu iba 1 %, no za sumu 51 miliónov eur sa toho dá v tomto odvetví vybudovať naozaj veľa.

Presnejšie má ísť o 228 ultrarýchlych nabíjacích staníc pri diaľniciach, 500 rýchlonabíjacích staníc pre mestá a podnikateľov a vyše 2600 AC staníc, takisto pre mestá a podnikateľov. Okrem toho sa bude z tohto balíka financovať aj výstavba trojice nových vodíkových plniacich staníc. Prvé dve stanice majú vyrásť podľa doterajších informácií v Košiciach a Bratislave, aby bolo možné pokryť cestu vodíkovým autom cez celé Slovensko

V budúcnosti však pribudne viac vodíkových staníc a Sulík už avizoval, že v pláne je ďalších 4-8 staníc. Konkrétne lokality, ako aj termíny ich vybudovania, zatiaľ nie sú známe.

NEPREHLIADNI
Európska krajina poskytne na nákup elektromobilov závratnú sumu. Ďalšie kolo dotácií chystá aj Slovensko

Všetky reformy a investície v rámci plánu obnovy sa musia implementovať najneskôr do júna 2026, v priebehu najbližších 5 rokov tak nabíjaciu infraštruktúru na Slovensku nebudú podporovať a rozširovať iba súkromné firmy, ale aj samotný štát.

Vláda SR v stredu schválila ambiciózny Plán obnovy, ktorý by mal posunúť množstvo oblastí života na Slovensku. Jednou z…

Posted by SEVA – Slovenská asociácia pre elektromobilitu on Friday, April 30, 2021

Viac ako dve miliardy na zelenú ekonomiku

Podľa inforgrafiky k Plánu obnovy poputujú na zelenú ekonomiku celkovo 2,3 miliardy eur. Energetická infraštruktúra a obnoviteľné zdroje energie získajú investíciu v hodnote 232 miliónov eur. Udržateľná doprava si „uchmatne“ 801 miliónov eur, no z tohto balíka sa bude financovať aj modernizácia a elektrifikácia železníc či budovanie nových cyklotrás.

Dotácie na elektromobily prídu zvlášť

Plán obnovy žiaľ nezhŕňa nové dotácie na nákup elektromobilov, no netreba zúfať. Dotácie prídu, no financované budú z iného zdroja. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR plánuje ďalšie kolo dotácií na nákup elektromobilov, výška príspevku však bude nižšia ako v závere roka 2019. Na pridelenie dotácie by však mal mať každý záujemca nárok. „Elektromobily budeme ďalej podporovať, pokiaľ na to budeme mať peniaze,“ povedal Sulík.

Výška dotácie na jeden elektromobil zatiaľ nie je určená, v každom prípade by však mala byť nižšia ako v prvom kole, kde záujemca mohol dostať 8000 eur na elektromobil a 5000 eur na plug-in hybrid.

Chceme to spraviť nárokovateľné. To znamená, že potrebujeme dostatočne veľký balík peňazí a dostatočne malú podporu na jedno auto, aby dopyt, ktorý na základe tohto parametra vznikne, sme dokázali uspokojiť celý,“ povedal Sulík.

TASR

Podľa Sulíka by sa touto témou v oblasti dotácií na elektromobily mal štát zaoberať až koncom tohto roka, informovala agentúra TASR. Záujemcovia, ktorí tak čakajú na spustenie ďalšieho kola podpory na nákup elektrických vozidiel, by si mali podľa jeho slov vozidlo zaobstarať teraz, nakoľko by inak na dotácie čakali celé mesiace.

Ďalšie kolo dotácií by však malo byť omnoho efektívnejšie a dostupnejšie pre všetkých záujemcov. V prvom kole sa totiž vyhradená suma vo výške 6 000 000 € minula extrémne rýchlo a dotácie boli vyčerpané už v priebehu necelých 4 minút. Celková výška dotácií bola pritom len týždeň pred otvorením prvého kola zvýšená o 1 milión eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom