Španielska vláda schválila plán stimulov vo výške 800 miliónov do roku 2023 na podporu predaja elektromobilov. Informovalo o tom v piatok ministerstvo energetiky.

Španielsko vo veľkom dotuje nákup elektromobilov

Súkromní kupujúci by mali mať nárok na dotácie až do výšky 7000 eur na auto, zatiaľ čo úrady v malých mestách alebo firmy, ktoré nakúpia elektromobily pre svoje „flotily“, ako sú napríklad taxislužby, by mohli získať ešte väčší príspevok. Pri kúpe elektrických dodávok by mohla podpora od štátu dosiahnuť až 9000 eur.

Systém bonusov odštartuje v sobotu (10. 4.), uviedlo ministerstvo. Stimuly nasledujú po predstavení vládneho plánu začiatkom tohto roka na podporu domácej výroby automobilov na batérie, ako aj výroby samotných batérií pre elektromobily.

Ďalšie dotácie na elektromobily budú aj u nás

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR plánuje ďalšie kolo dotácií na nákup elektromobilov, výška príspevku však bude nižšia ako v závere roka 2019, no na pridelenie dotácie by mal mať každý záujemca nárok. „Elektromobily budeme ďalej podporovať, pokiaľ na to budeme mať peniaze,“ povedal Sulík.

Výška dotácie na jeden elektromobil zatiaľ nie je určená, v každom prípade by však mala byť nižšia ako v prvom kole, kde záujemca mohol dostať 8000 eur na elektromobil a 5000 eur na plug-in hybrid.

Zobraziť celú galériu (1)
JumpStory/SaS (Úprava redakcie)

Chceme to spraviť nárokovateľné. To znamená, že potrebujeme dostatočne veľký balík peňazí a dostatočne malú podporu na jedno auto, aby dopyt, ktorý na základe tohto parametra vznikne, sme dokázali uspokojiť celý,“ povedal Sulík.

Podľa Sulíka by sa touto témou v oblasti dotácií na elektromobily mal štát zaoberať až koncom tohto roka, informovala agentúra TASR. Záujemcovia, ktorí tak čakajú na spustenie ďalšieho kola podpory na nákup elektrických vozidiel, by si mali podľa jeho slov vozidlo zaobstarať teraz, nakoľko by inak na dotácie čakali celé mesiace.

NEPREHLIADNI
Dajte Slovákom 1000 € na kúpu e-bajku, tvrdia odborníci. Dotácie by sme mali skopírovať po vyspelých štátoch EÚ

Ďalšie kolo dotácií by však malo byť omnoho efektívnejšie a dostupnejšie pre všetkých záujemcov. V prvom kole sa totiž vyhradená suma vo výške 6 000 000 € minula extrémne rýchlo a dotácie boli vyčerpané už v priebehu necelých 4 minút. Celková výška dotácií bola pritom len týždeň pred otvorením prvého kola zvýšená o 1 milión eur.

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP