Ešte prednedávnom pri slove elektromobil mnohých okrem americkej Tesly nenapadlo nič iné. Časy sa však menia aj v tejto oblasti a obrovský rozmach Tesly inšpiroval hneď viacero popredných automobiliek, ktoré už predstavili, alebo postupne predstavujú svoje najnovšie a vo väčšine prípadov aj prvé elektromobily.

Platí to aj v prípade popredného výrobcu výkonných a luxusných automobilov, ktorý sa preslávil najmä  najznámejšou 911-tkou. Áno, reč nie je o nikom inom než nemeckom Porsche, ktoré už dávnejšie predstavilo svoj prvý elektromobil s názvom Porsche Taycan. Známe sú už takmer všetky základné špecifikácie, ktoré odhaľujú, že sa máme naozaj na čo tešiť. Na druhej strane sa však zrejme neteší Tesla, ktorej rastie zdá sa doposiaľ najväčšia konkurencia.

Rýchle a bezplatné nabíjanie

Skvelé vlastnosti, ktorými bez pochýb Taycan disponuje by tak mohlo Porsche ‚‚ukradnúť‘‘ Tesle množstvo zákazníkov. Že je dopyt naozaj veľký potvrdili aj čísla objednávok, kvôli ktorým sa zmenil aj ročný plán automobilky v rámci počtu vyrobených kusov. Z pôvodných 20 tisíc sa tak ročná výroba športového elektromobilu zdvojnásobí.

Hovorí sa, že pri elektromobiloch je kľúčovou vlastnosťou najmä nabíjanie a následný dojazd. Nakoľko sa ako v prípade spaľovacích motorov pri tankovaní nejedná o chvíľkovú záležitosť, v rámci elektromobilov zohráva veľkú úlohu aj rýchlosť dobíjania. V tomto smere pravdepodobne Taycan obsadí prvú priečku, nakoľko poskytne dojazd približne 100 km už za priam neuveriteľné 4 minúty nabíjania.

Chuť a zanietenie Porsche inovovať v tomto smere stále nekončí, čo naznačuje aj plán na najbližšie roky. V nich vedci z Porsche plánujú zdvojnásobiť rýchlosť nabíjania a priniesť kapacitu batérií, ktoré zaručia takmer 1000 km dojazd. Azda jedinou nevýhodou je v porovnaní s Teslou menší počet a pokrytie nabíjacích staníc.

Prečítajte si tiež!
Vandali opäť poškodzovali rýchlonabíjaciu stanicu Tesly

Porsche však prisľúbilo, že do júla bude kapacitu výrazne zvyšovať a v neposlednom rade prichádza ďalšia skvelá správa. Tá by potešila určite nejedného vodiča, nakoľko spoločnosť majiteľom Taycanu poskytne 3 roky bezplatných 30 minútových nabíjaní na staniciach Electrify America.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom