banner-axon-7Pojem elektromobil či autonómne riadenie sa v posledných mesiacoch skloňuje čoraz častejšie, a to z jednoho veľmi prostého dôvodu – neustály vývoj technológií. Tie nám dovoľujú posúvať hranice vymožeností na nebrebádané územia, ktoré sa nám budú snažiť uľahčiť život každý deň. 

Na trhu sú skvelé elektromobily Tesla, hybridy od známych gigantov z automobilového priemyslu a dokonca už Uber v spolupráci s Volvom spustil prevádzku autonómnych taxíkov v San Franciscu. Do radu výrobcov, ktorí sa snažia priniesť niečo revolučné, sa zaradil aj americký Chrysler. Tento producent výkonných amerických „muscle cars“ sa totiž drží trendov a priniesol nový elektromobil Portal. Chrysler chce vyriešiť prepravy početnejších rodín budúcnosti, ktoré sa budú môcť spoľahnúť práve na model Portal s mnohými exkluzívnymi technológiami.

cn017_002chsmzdroj fotografie: TheVerge 

Novinka je teda plnohodnotný elektromobil bez najmenšieho náznaku prítomnosti spaľovacieho agregátu. Na jedno nabitie prejde slušných 402 km. Opätovné dobitie je vskutku bleskové vďaka 350 kW DC rýchlonabíjaniu, ktoré dokáže len za 20 minút vyprodukovať energiu na ďalších 241 km. Zďaleka najvyspelejšie však pôsobí autonómne riadenie s možnosťou dodatočného vylepšenia, keď budú k dispozícii technológie, ktoré dokážu priniesť komunikáciu medzi okolitou infraštruktúrou a samotným vozidlom. Vo vnútri sa tiež nachádzajú kamery pre vytváranie selfies, áno, k tomuto účelu boli namontované, respektíve kvalitná audio sústava pre ozvučenie celého vozidla.

cn017_006chsmzdroj fotografie: TheVerge 

chrysler-portal-fotozdroj fotografie: TheVerge 

TIP: Tech News: Myslíš si, že o Tesle vieš všetko? Toto je 12 faktov, ktoré ťa zaručene prekvapia

Chýbať nebude ani hlasové ovládanie vozidla a medzi ďalšie high-tech vymoženosti patria špeciálne dvere, ktoré zabezpečujú bezproblémový nástup pasažierov a dodávajú autu poriadny kus exkluzivity. Nesmieš ale zabúdať, že toto je len koncept toho, ako by mohol vyzerať minivan budúcnosti. Na niečo podobné v reálnej prevádzke si ešte určite počkáš minimálne niekoľko rokov, no blízka budúcnosť je rozhodne nasmerovaná správnym smerom.

cn017_019chsmzdroj fotografie: TheVerge

cn017_005chsmzdroj fotografie: TheVerge 

cn017_010chsmzdroj fotografie: TheVerge 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP