Rôznorodosť zariadení čínskeho Xiaomi pozná každý fanúšik spoločnosti. V množstve elektroniky, smartfónov, či doplnkov do domácností vyniká portfólio toho giganta aj elektrickými kolobežkami a bicyklami. Do rodiny elektrických dopravných prostriedkov od Xiaomi teraz pribudol nový mestský skúter Super SOCO CU, ktorý ponúka množstvo skvelých technológií.

Xiaomi už dávno nie je iba spoločnosťou zameranou na výrobu smartfónov, ale svoje záujmy rozšírilo aj do mnohých ďalších segmentov, kde sa mu skutočne darí produkovať skvelé zariadenia. Mnoho z nových produktov taktiež vzniká vďaka crowdfundingovej platforme spoločnosti, ktorá teraz svetu ukázala aj nový elektrický skúter Super SOCO CU.

Skvelé jazdné vlastnosti a ľahká konštrukcia

Základom tohto skútra je odolný rám vyrobený z ocele a uhlíka, ktorý dodal konštrukcii vysokú pevnosť. Jeho kvality potvrdili aj testy odolnosti, v ktorých zvládol vydržať až 500 000 skúšok voči vibráciám. Kombinácia pevného a ľahkého materiálu sa zároveň podpísala na skvelých jazdných vlastnostiach, s ktorými Super SOCO CU hravo zapadne do mestského prostredia.

Vodič počas jazdy sedí na ergonomickom sedadle z kože, takže ani pri dlhšej jazde sa nebude cítiť nepohodlne. Pod sedadlom sa navyše nachádza úložný priestor a lítiová batéria, ktorá pojme mnoho energie. S hmotnosťou len 10 kg teda nie je pre skúter veľkou záťažou. Na plné nabitie, ktoré trvá 7 hodín, zvládne elektromotoru dodávať šťavu až počas 120 km jazdy (v prípade najvyššieho modelu). Výrobca navyše garantuje spoľahlivosť akumulátora v záruke až na 5 rokov, pričom vydrží 600 nabíjacích cyklov.

Nenechaj si ujsť
Známy výrobca superšportov vytvoril revolučný elektrobicykel s dojazdom, ktorý sa podobá skôr elektromobilom

Väčšina energia batérie putuje počas jazdy do vysoko účinného elektromotora, ktorý podáva skvelý výkon aj v náročnejších podmienkach. Samotný motor je navyše schopný rekuperácie elektriny, ktorá sa tak počas brzdenia vracia späť do článkov batérie a zvyšuje dojazd. Samozrejme, že okrem spoľahlivého ovládania dokáže Super SOCO aj efektívne zabrzdiť, o čo sa starajú kotúčové brzdy v spolupráci so systémom EBS. Vďaka vysokej účinnosti je tak brzdná dráha omnoho kratšia. Na suchej vozovke zastaví už na vzdialenosti 1,8 metra, pričom pri mokrom asfalte sa táto dĺžka natiahne len o ďalších 30 centimetrov.

Elektrický skúter s poriadnou tech výbavou

Dosť však bolo o jazdných schopnostiach, pretože veľkým lákadlom je tiež technologická výbava tohto skútra, ktorá je naozaj bohatá. Azda najväčším prekvapením pre všetkých je zabudovaná predná FullHD kamera, ktorá dokáže natáčať jazdu nielen cez deň, ale aj v nočných podmienkach. Tieto zábery navyše môžu neraz poslúžiť ako dobrý dôkaz v prípade nehody alebo ich môže používateľ jednoducho zdieľať so svojimi priateľmi.

Samotná kamera má clonu f/2.0, pozorovací uhol 138°, video natáča pri 30 fps, 3D redukciu šumu a podporuje microSD karty do 32 GB. V prípade nehody poslúži aj záložná 240 mAh batéria, ktorá poskytne energiu na niekoľko minút záznamu aj po nehode. Prenos záznamov je možný vďaka Wi-Fi pripojeniu a aplikácii pre Android aj iOS alebo tiež pomocou USB portu. Samostatnou časťou je však aplikácia pre smartfóny, ktorá dokáže vodičovi poskytovať detailné informácie o jazde.

Nenechaj si ujsť
Ďalší megaobchod na obzore: Xiaomi údajne zvažuje kúpu GoPro

Pri usadení sa do sedadla sa naskytá výhľad na riadidlá skútra, ktoré ponúkajú mnoho skvelých možností. Digitálny displej zobrazuje klasické dáta o rýchlosti jazdy, či úrovni nabitia batérie, teplote a ďalších potrebných údajoch. Popri riadidlách sa tiež nachádzajú prvky pre nastavenie tempomatu, ovládanie predných LED svetiel, ale aj samotnej kamery. Svetlá navyše poskytujú vodičovi skvelý výhľad aj v noci, kedy dokážu cestu rozjasniť až do diaľky 75 metrov. Všetky výpočtové úlohy a ďalšie potrebné úkony zabezpečuje BMOS čip vo verzii 3.0. Ten nielenže zaznamenáva aj polohu skútra, ale navyše dokáže prijímať aj OTA aktualizácie, aby mal majiteľ k dispozícii stále aktuálny softvér.

Ani tu však elektrický skúter Super SOCO nekončí. K jeho ďalšej výbave taktiež patrí elektronické diaľkové ovládanie, ale aj ochrana proti krádeži, či elektronický štartér kombinovaný s mechanickým štartom na kľúč. Mnohí sa teraz určite pýtajú, koľko taká elektrická hračka do mesta stojí? Nuž, ako u mnohých produktov vyrobených v spolupráci so Xiaomi, ani tentokrát nejde o horibilnú sumu. Za elektrický skúter Super SOCO si totiž výrobca pýta iba 4 888 juanov, čo je v prepočte približne 630 €. Čínske Xiaomi tak opäť raz dokázalo, že zvládne ponúknuť zákazníkom to, čo si žiadajú, a to za neporovnateľne nižšiu cenu v porovnaní s konkurenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom