Len na konci marca Apple sprístupnilo funkciu EKG na Apple Watch v 19 európskych krajinách. Minimálne jednému nemeckému občanovi pritom už hodinky pomohli diagnostikovať závažné ochorenie.

Funkciu EKG pridala spoločnosť Apple do svojich hodiniek už koncom minulého roka. Majitelia hodiniek v Európe si však museli na jej spustenie počkať o čosi dlhšie. 27. marca spoločnosť konečne oznámila rozšírenie funkcionality pre 19 európskych krajín (v zozname však, žiaľ, naďalej chýba Slovensko aj Česká republika). Ako informuje portál The Sun, len týždeň po tom, čo bola funkcia EKG na hodinách Apple Watch spustená pre Európu, sa hodinkám podarilo identifikovať skrytú chorobu jednému nemeckému občanovi.

Aplikácia Health v iPhone ti s pomocou hodiniek ukážu graf tvojho záznamu, Apple

Doktor Michael Spehr z nemeckého denníka FAZ dostal mail od jedného majiteľa hodiniek Apple Watch, v ktorom písal, ako mu spoločnosť Apple a jej produkt pomohli objaviť skryté problémy so srdcom. V správe uvádza, že spočiatku tejto funkcii neveril, no aj napriek tomu sa ju rozhodol vyskúšať. Keď mu po niekoľkých meraniach po sebe hodinky diagnostikovali nebezpečnú arytmiu, rozhodol sa navštíviť svojho lekára. Lekárske vyšetrenie EKG jeho problém potvrdilo a umožnilo nasadiť liečbu. V správe, ktorú následne napísal doslova uvádza, že „Apple Watch pomohli predĺžiť jeho život“.

Apple Watch skutočne zachraňuje životy

V Spojených Štátoch bola funkcia EKG v hodinkách spustená už v decembri minulého roka. Od tej doby už pomohla upozorniť zopár majiteľov na ich zdravotné problémy. O niekoľkých z nich sme informovali aj na našom portáli. Počet diagnostikovaných problémov tak narastá, no ak by mali hodinky zachrániť čo i len jeden ľudský život, tak už je to úspech. Snáď sa funkcie čoskoro dočkáme aj na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom