Kontroverzná bezpečnosť operačného systému Android neraz ukázala svoje nedostatky, ktorými bolo ohrozené súkromie používateľov. Bezpečnostní výskumníci odhalili závažné chyby v systéme a aplikáciách ďalších modelov, pričom mnohé pochádzajú od renomovaných výrobcov Android smartfónov. 

Na najnovšie nedostatky Androidu v 25 smartfónoch od rôznych výrobcov poukázali počas konferencie DEF CON experti, ktorí našli až 47 chýb vo firmvéri a aplikáciách. Mnohé z postihnutých smartfónov sú predávané aj na našom trhu, kde môžu ohrozovať údaje a bezpečnosť svojich majiteľov. Väčšinu chýb, ktoré tieto modely obsahujú, pritom môžu útočníci jednoducho využiť aj bez potreby špeciálnych znalostí.

Rozsiahly problém postihol aj tie najznámejšie smartfóny

Zoznam zasiahnutých smartfónov je skutočne rozsiahly a obsahuje aj tak známe mená ako Sony, Asus, LG, Oppo, ZTE, Coolpad, Doogee, Leagoo, Vivo, Nokia, Alcatel či Essential. K nim sa pridali aj u nás menej známe značky SKY, Plum, Orbic, MXQ. U vybraných modelov týchto výrobcov boli zistené bezpečnostné chyby, ktoré zasahujú samotné jadro Androidu. Bez týchto problémových častí systému by pritom nebol možný prístup k smartfónu, alebo by používateľ minimálne stratil prístup k niektorým jeho kľúčovým funkciám.

Ohrozenie však predstavujú aj predinštalované aplikácie, ktoré v niektorých prípadoch dokonca nie je možné odstrániť. Využitím týchto všetkých problémov môže útočník zo smartfónu obete bez jej vedomia posielať a čítať SMS správy, pristupovať ku kontaktom a ich číslam, či zaznamenávať snímky a videá obrazovky.

Nenechaj si ujsť
Aplikácie v Google Play odosielali údaje hackerom zo Severnej Kórey

Takéto bezpečnostné riziko navyše zhoršuje fakt, že hacker môže odstrániť údaje z celého smartfónu. Svet Androidov tak teraz znova ohrozujú výrazné bezpečnostné problémy, ktoré by v prípade zneužitia útočníkmi mohli vyústiť do omnoho horších scenárov. Nikto by totiž nechcel zažiť, aby sa mu takmer bez námahy niekto nabúral do smartfónu.

Na vine je rozmanitosť Androidov

Na trhu aktuálne pôsobia desiatky výrobcov, ktorí produkujú stovky modelov s tými najrôznejšími firmvérami a úpravami Androidu. Je takmer nemožné ustriehnuť menšiu, alebo väčšiu chybu, ktorá by mohla ohroziť koncových používateľov. Mnohé spoločnosti mali dokonca takú drzosť, že svojim zákazníkom klamali o aktualizáciách firmvéru, ktorý pritom neprinášal ohlasované opravy chýb. Viacerí výrobcovia sa už pritom s bezpečnostnými problémami svojich smartfónov potýkali aj v minulosti.

Najviac problémové sú smartfóny od ZTE

Azda najznámejším prípadom je čínske ZTE. Práve táto firma sa takmer dočkala zákazu predaja v Spojených štátoch a straty licencie pre používanie Androidu. Niet sa ani čo diviť, keď boli ďalšie chyby nájdené v 4 jej smartfónoch. Modely Zmax Pro, Zmax Champ, Blade Spark a Blade Vantage disponujú dierami, ktoré v najhoršom prípade dokážu dostať systém do neopraviteľnej bootovacej slučky.

Zobraziť celú galériu (1)
Android Authority/YouTube

K získaniu, alebo odcudzeniu údajov pritom nie je od systému vždy vyžadovaný žiadny špeciálny prístup. Útočníkovi v ťažších prípadoch stačí povolenie k prístupu do externej pamäte, či k internetu. Zoznam problémových smartfónov je skutočne veľký a všetky z nich nájdeš v priloženej tabuľke.

Zoznam bezpečnostných chýb v postihnutých smartfónoch:

Výrobca Model Verzia OS Android Bezpečnostná chyba
ZTE Zmax Pro 6.0.1 Marshmallow Neoprávnené posielanie, čítanie, vymazovanie a úprava SMS správ, prístup ku kontaktom a číslam.
Zmax Champ 6.0.1 Marshmallow Predinštalovaná aplikácia môže spôsobiť neopraviteľnú bootovaciu slučku, resetovať, alebo vymazať údaje smartfónu.
Blade Spark 7.1.1 Nougat Zápis „logcat“ logu na pamäťovú kartu vyústi do pretrvávajúcej notifikácie.
Blade Vantage 7.1.1 Nougat Predinštalovaná aplikácia umožňuje akejkoľvek aplikácii zápis protokolu na pamäťovú kartu, obsahuje prijaté a odoslané správy a dáta o volaniach.
Vivo V7 7.1.2 Nougat Natáčanie obrazovky so zápisom do súkromného priečinka aplikácie. Prístup k protokolom jadra a „logcat“ logu a ich zápis na pamäťovú kartu – získanie používateľských dát, trvalé notifikácie, zachytávanie dotykov prsta používateľa.
Oppo F5 7.1.1 Nougat Neoprávnené nahrávanie audia a ukladanie záznamu na pamäťovú kartu, vykonávanie príkazov v mene používateľa.
Sony Xperia L1 7.0 Nougat Neoprávnené vytváranie snímok obrazovky smartfónu.
Nokia 6 TA-1025 7.1.1 Nougat Neoprávnené vytváranie snímok obrazovky smartfónu.
LG G6 7.0 Nougat Zablokovanie používateľa z prístupu do systému – nútené obnovenie továrenských nastavení. Obsahuje „logcat“ logy so zamedzením prístupu pre aplikácie tretích strán po úniku údajov, log je zapísaný do súkromného adresára aplikácie. Získanie protokolu jadra a jeho zápis na pamäťovú kartu – únik dát, sériového čísla a IMEI smartfónu.
Leagoo
Z5C 6.0 Marsmallow Čítanie posledných správ z konverzácie, posielanie správ. Predinštalovaná aplikácia umožní inej vymazanie dát a obnoviť továrenské nastavenia.
P1 7.0 Nougat Povolenia root pomocou ADB, úprava vlastností „iba na čítanie“ pre získanie root povolení. Predinštalovaná aplikácia umožní inej vymazanie dát a obnoviť továrenské nastavenia.
Doogee X5 6.0 Marshmallow Natáčanie obrazovky, čítanie správ bez vedomia používateľa.
Essential Essential Phone 7.1.1 Nougat Predinštalovaná aplikácia umožní inej vymazanie dát a obnoviť továrenské nastavenia.
Coolpad
Revvl Plus 7.1.1 Nougat Prístup k všetkým správam, ich posielanie, úprava a odstraňovanie. Nastavenie systémových vlastností na „com.android.phone user“. Predinštalovaná aplikácia umožní inej vymazanie dát a obnoviť továrenské nastavenia.
Canvas 7.0 Nougat Nastavenie systémových vlastností na „com.android.phone user“. Získanie protokolu jadra a „logcat“, ich zápis na pamäťovú kartu – aktívne notifikácie, protokoly obsahujú údaje odoslaných a prijatých správ.
Defiant 7.1.1 Nougat Prístup k všetkým textovým správam, ich posielanie, úprava a odstraňovanie. Predinštalovaná aplikácia umožní inej vymazanie dát a obnoviť továrenské nastavenia.
Asus
Zenfone Max 3  7.0 Nougat Inštalácia ľubovoľných aplikácií z internetu. Vytváranie snímok obrazovky. Vykonávanie príkazov systéme v mene používateľa.
ZenFone V Live 7.0 Nougat Vykonávanie príkazov systému v mene používateľa.
Alcatel A30 7.0 Nougat Neoprávnené vytváranie snímok obrazovky smartfónu. Povolenia root pomocou ADB, úprava vlastností „iba na čítanie“ pre získanie root povolení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú