Rádioteleskop v observatóriu Arecibo v Portoriku si viac než 50 rokov držal svoje prvenstvo ako najväčší jednoaparátový rádioteleskop na svete. Vzhľadom na jeho dezolátny stav však bola nariadená demolácia, informuje Gizmodo.

Smrť giganta

S priemerom 304,8 metrov patril rádioteleskop v Arecibo medzi skutočných gigantov a bol tým najväčším až do výstavby čínskeho rádioteleskopu v Pingtangu, ktorého priemer je až 500 metrov. Tento majestátny kus techniky slúžil ľudstvu od roku 1963 a počas svojho života učinil množstvo objavov, ako napríklad spresnenie rotácie Merkúru, objav prvého binárneho systému neutrónových hviezd či objav biologických molekúl vo vzdialenej galaxii Arp 220.

UCF

V posledných rokoch však teleskop trpel vážnym opotrebením a neblahým vplyvom počasia, ponad observatórium sa totiž prehnalo už niekoľko hurikánov a búrok. K poškodeniu z augustu, kedy sa jedno z nosných lán vyšmyklo, sa len nedávno pridala ďalšia havária – pretrhlo sa hlavné nosné lano. Inžinieri pôvodne pracovali na záchrannom pláne a celé zariadenie chceli opraviť. Od tohto plánu však po najnovšej poruche upustili a nariadili zbúranie tejto majestátnej stavby.

Po podrobnej inšpekcii sa prišlo na to, že mnohé laná majú nové trhliny a niektoré sa začínajú vyšmykovať zo svojich zásuviek. Oprava tak veľkého rádioteleskopu v tak katastrofálnom stave by bola nielen náročná, ale predovšetkým obrovským rizikom pre pracovníkov. Inžinieri dokonca nevylúčili možnosť, že demoláciu nestihnú a celá stavba sa, vrátane troch veží, zrúti sama, píše The Verge.

Fotografia platformy, ktorá sa neskôr zrútila. Zdroj: NAIC, Arecibo Observatory

Bohatá história a zaslúžený odpočinok

Okrem iného tiež tento teleskop ako prvý objavil milisekundový pulzar – neutrónovú hviezdu s rotačnou periódou nižšou než 40 milisekúnd. Tento hviezdny objekt s názvom PSR B1937+21 rotuje rýchlosťou 642 krát za sekundu. Po objave binárneho pulzaru astronóm Aleksander Wolszczan pomocou rádioteleskopu v Arecibo odhalil aj tri planéty, ktoré tento pulzar obiehajú. Bol to prvý objav planét mimo nášho hviezdneho systému.

Obrovský rádioteleskop tiež spolupracoval so SETI – projekt, ktorý sa zaoberá hľadaním mimozemského života. Ešte predtým však pomocou neho vyslali do vesmíru signál s názvom „správa Arecibo“. Ten má namierené k hviezdokope Herkules vzdialenej 21 000 svetelných rokov, informuje SETI.

Správa odoslaná v roku 1974 rádioteleskopom Arecibo. Zdroj: SETI

Okrem množstva prevratných objavov sa observatórium vyskytlo v mnohých filmoch, ako napríklad v bondovke GoldenEye, kultovom filme Kontakt či v kultovom seriálovom hite Akty X. Rádioteleskop tiež možno nájsť v hre Just Cause 2 či na mape v Battlefield 4, ktorá je ním inšpirovaná.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP